Skip to content Skip to footer
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Joachim Lelewel. Rytownik polski

28 stycznia 202218 września 2022

Joachim Lelewel. Rytownik polski

 28 stycznia 2022 r. – 18 września 2022 r.
Muzeum Narodowe w Krakowie |
Galeria sztuki polskiej XIX w. w Sukiennicach
Kuratorka: Janina Wilkosz

Joachim Lelewel
Nicolas Eustache Maurin, Portret Joachima Lelewela, Muzeum Narodowe w Krakowie

Wystawa zostanie zorganizowana w 235. rocznicę urodzin i 160. rocznicę śmierci tego wybitnego i zasłużonego Polaka. Skupiać się będzie wokół mało znanej twórczości graficznej Joachima Lelewela (1786-1861), który pamiętany jest przede wszystkim jako historyk, profesor uniwersytetów Wileńskiego i Warszawskiego, czynny polityk okresu powstania listopadowego, członek Rządu Narodowego, prezes Towarzystwa Patriotycznego i najsłynniejszy bodaj polistopadowy emigrant. Jest on znany również jako autor pionierskich w swoim czasie publikacji w dziedzinie historii, sfragistyki, heraldyki, dziejów piśmiennictwa i księgarstwa w Polsce, historii kartografii i numizmatyki.

Joachim Lelewel, Mapy, akwaforta, niezla sztuka
Joachim Lelewel, 1. Antyczny obraz świata wg Pomponiusza Meli w inicjale „O”, z rękopisu z 1417 roku z Biblioteki w Reims, 2. Mapa świata Fra Mauro z lat 1457-1479, z manuskryptu w Monasterze św. Michała w Murano, 3. Mapa basenu Morza Śródziemnego Mauro z Il Mappamondo di Fra Mauro Placido Zurli z 1806, nałożona na siatkę współrzędnych geograficznych mapy XIX-wiecznej – matryca planszy XXXIII do atlasu Géographie du moyen âge, Bruxelles 1850, kwiecień 1846, Muzeum Narodowe w Krakowie

Twórczość graficzna Lelewela wciąż jest jednak nieznana. Zatem kluczem tej ekspozycji będzie unikatowa graficzna spuścizna – kolekcja 230 matryc graficznych Lelewela, zakupiona przez MNK w 1897 roku od Wisławy Jadwigi Russockiej, bratanicy Joachima W kolekcji, którą przez przeszło wiek kryły muzealne magazyny, znajdują się między innymi matryce grafik nigdy w pismach Lelewela nie publikowanych. Tłem dla kolekcji graficznej będzie biografia twórcy, portrety osób, odgrywających w jego życiu szczególną rolę oraz widoki miast i instytucji, z którymi związał się poprzez życiowe wybory. Nie zabraknie też portretów bohatera wystawy oraz pamiątek z nim związanych.

Szczegóły

Początek:
28 stycznia 2022
Koniec:
18 września 2022
Witryna internetowa:
https://mnk.pl/wystawy/lelewel-rytownik-polski

Miejsce wydarzenia

Muzeum Narodowe w Krakowie | Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach
Rynek Główny 3
Kraków, 31-042 Polska
+ Google Map
Telefon:
+48 12 433-54-00
Witryna internetowa:
http://mnk.pl/oddzial/galeria-sztuki-polskiej
NIEZŁA SZTUKA © 2024. ALL RIGHTS RESERVED.