Skip to content Skip to footer
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Kawalerowicz. Kolekcja

23 września 202229 stycznia 2023

Kawalerowicz. Kolekcja, niezła sztuka
Kawalerowicz. Kolekcja, niezła sztuka
Wystawa Kawalerowicz. Kolekcja

W 2022 roku przypada 100. rocznica urodzin Jerzego Kawalerowicza, wybitnego reżysera, pierwszego kierownika artystycznego Studia Filmowego Kadr. Muzeum posiadające bogate zbiory dokumentujące dorobek artystyczny reżysera zdecydowało się na przygotowanie wystawy poświęconej twórczości Kawalerowicza oraz kulisom pracy z kolekcją. Na wystawie oprócz unikalnych eksponatów prezentujemy sposób opracowywania i magazynowania muzealiów.

Wszystkie obiekty na wystawie Kawalerowicz – kolekcja pochodzą ze zbiorów Muzeum Kinematografii w Łodzi. Większość została przekazana przez żonę reżysera Małgorzatę Dipont w 2012 roku. Po włączeniu ich do zbiorów zostały opisane i skatalogowane, równolegle prowadzono proces ich digitalizacji i konserwacji. Uzupełnienie stanowią pozyskane przez Muzeum zagraniczne plakaty, dokumentacje scenograficzne i przygotowawcze m.in. do filmu Faraon pochodzące z kolekcji Jerzego Skrzepińskiego oraz materiały przekazane po wystawie Quo vadis – kulisy filmu (2001).

W gablotach znajdują się: świadectwa szkolne, robocze i ostateczne wersje scenariuszy, pamiątkowe albumy i projekty scenograficzne. Na stołach prezentujemy pozostałą część kolekcji wraz z informacjami o jej przechowywaniu i użytkowaniu. Przestrzeń wystawy została podzielona na tematy: przedmioty osobiste, scenariusze, scenopisy, scenografia, kostiumy, fotosy, werki, materiały promocyjne oraz archiwum taśmy filmowej. Pomiędzy nimi znajdują się urządzenia, narzędzia i środki, wykorzystywane przez pracowników Działu Zbiorów do opracowywania i zabezpieczania obiektów. Są to m.in. księga inwentarzowa, stanowisko digitalizacyjne, stół montażowy oraz archiwum plakatu.

Szczegóły

Początek:
23 września 2022
Koniec:
29 stycznia 2023
Kategoria Wydarzenie:
Witryna internetowa:
https://muzeumkinematografii.pl/pl/wystawa-czasowa/

Miejsce wydarzenia

Muzeum Kinematografii w Łodzi
pl. Zwycięstwa 1
Łódź, 90-312 Polska
+ Google Map
Telefon:
42 203 22 36, 42 674 09 57
Witryna internetowa:
http://www.kinomuzeum.pl/
NIEZŁA SZTUKA © 2024. ALL RIGHTS RESERVED.