Skip to content Skip to footer
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Kolekcja. Dar Basila Alkazziego dla Muzeum Narodowego w Gdańsku

20 kwietnia 20215 września 2021

Kolekcja. Dar Basila Alkazziego dla Muzeum Narodowego w Gdańsku

Wernisaż: 20 kwietnia 2021 r.
Muzeum Narodowe w Gdańsku |
Oddział Sztuki Nowoczesnej
Wystawa czynna do: 05 września 2021 r.

Termin otwarcia wystawy jest uzależniony od sytuacji epidemicznej w Polsce.

John Hedgecoe, Królowa Elżbieta II, fotografia, Niezła Sztuka
John Hedgecoe, Królowa Elżbieta II | 1966, wydruk C-Type, wymiary obrazu: 32 × 25,5 cm, Muzeum Narodowe w Gdańsku

Wystawa „Kolekcja” jest okazją do zaprezentowania niezwykłego daru, jaki Muzeum Narodowe w Gdańsku otrzymało od artysty i mecenasa sztuki Basila Alkazziego. Składa się na nią 140 prac 40 artystów reprezentujących malarstwo, rysunek, grafikę, fotografię i rzeźbę. W 2015 roku MNG podpisało umowę z Basilem Alkazzim, który powołał Fundusz Basila Alkazziego i Halimy Nałęcz i zobowiązał się do przekazania do naszych zbiorów prac artystek i artystów działających w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Japonii i Korei Południowej. Fundusz odwołuje się do postaci Halimy Nałęcz – malarki i właścicielki Drian Galleries w Londynie, a także promotorki i przyjaciółki Basila Alkazziego, która w 1983 roku ofiarowała MNG ponad 360 prac artystów wystawiających w jej galerii.

Joe Tilson, Kamienie Wenecji, San Zan De Gola, sitodruk, Niezła Sztuka
Joe Tilson, Kamienie Wenecji, San Zan Degola | 2015, sitodruk, karborund i ręcznie kolorowany wydruk z drukarki atramentowej, seria II/XV, wymiary obrazu (wymiary papieru): 98 × 99 cm, Muzeum Narodowe w Gdańsku

Przekazane prace stanowią jeden z najcenniejszych darów ostatnich dekad w historii polskiego muzealnictwa. Są wśród nich zarówno prace klasyków współczesności (John Hedgecoe, David Hockney, Joe Tilson, Paul Huxley), jak i artystów młodszych, których Alkazzi spotkał podczas pobytu w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych. Często są to laureaci nagród, jakie ustanowił w obu tych krajach, jak na przykład nagrody stypendialnej utworzonej w londyńskiej Royal College of Art czy The Basil H. Alkazzi Award w USA.

Paul Huxley, Lu – zielony III, 2009, akryl na płótnie, 127 × 127 cm
Paul Huxley, Lu – zielony III, 2009, akryl na płótnie, 127 × 127 cm

Wybór prac podarowanych naszemu Muzeum jest niewątpliwie naznaczony indywidualnością darczyńcy, który ceni tradycyjną estetykę, afirmuje wrażliwy talent, dobry warsztat i bogactwo wyobraźni. Basil Alkazzi przekazał nam także obrazy swojego autorstwa – kompozycje olejne, gwasze, fotomontaże, w tym wykonane w czasie pandemii w 2020 roku. Wszystkie ofiarowane prace prezentują bogate spektrum rozwiązań formalnych i ikonograficznych oraz są świetną okazją do poznania różnych trendów sztuki XX i XXI wieku w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i innych krajach. Prace te są własnością MNG.

 

Szczegóły

Początek:
20 kwietnia 2021
Koniec:
5 września 2021
Witryna internetowa:
http://www.mng.gda.pl/wystawy/kolekacja-dar-basila-alkazziego/

Miejsce wydarzenia

Muzeum Narodowe w Gdańsku | Oddział Sztuki Nowoczesnej
ul. Cystersów 18
Gdańsk, Pomorskie 80-330 Polska
+ Google Map
Telefon:
+48 58 552 12 71
Witryna internetowa:
http://www.mng.gda.pl/
NIEZŁA SZTUKA © 2024. ALL RIGHTS RESERVED.