Skip to content Skip to footer
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Kolekcja osobista. Sztuka nieprofesjonalna z prywatnych zbiorów Anny i Pawła Banasiów

18 lipca 202030 października 2020

Kolekcja osobista.
Sztuka nieprofesjonalna z prywatnych zbiorów Anny i Pawła Banasiów

Wernisaż: 18 lipca 2020 r.
Muzeum Narodowe we Wrocławiu|
Muzeum Etnograficzne
Wystawa czynna do: 30 października 2020 r.
Kurator: Marta Derejczyk

Na wystawie zaprezentowana została prywatna kolekcja sztuki ludowej i nieprofesjonalnej, gromadzona na przełomie lat 80. i 90. XX w. przez wrocławskiego historyka sztuki prof. dr. hab. Pawła Banasia oraz jego żonę Annę.

fot. materiały organizatora
fot. materiały organizatora

W zbiorach kolekcjonerów znalazły się prace takich twórców, jak m.in. Antoni Kamiński, Stanisław Korpa, Jan Janiak, Tadeusz Kacalak, Jadwiga Matusiak, Czesław Olma, Bolesław Parasion, Władysław Sałdyka, Wacław Suska, Roman Śledź i Józef Zganiacz.

Rzeźby ludowych artystów stały się podstawą do opowieści o osobistych wyborach i motywacjach autorów kolekcji oraz relacjach, jakie nawiązywali z twórcami z całej Polski. Narracja ekspozycji poprowadzona jest wokół kilku bohaterów – zarówno samych artystów i kolekcjonerów, ale również kolekcji jako autonomicznego dzieła, którego tożsamość tworzy się w wyniku zwielokrotnionego spotkania, porozumienia i towarzyszących im emocji.

Kuratorka wystawy Marta Derejczyk tak mówi o tym ciekawym zagadnieniu: „Kategoria »ludowości« definiowana była i nadawana z zewnątrz, poza środowiskiem, do którego miała się odnosić. Twórcy w tym okresie rzeźbili w nurcie i stylu »ludowym« najczęściej świadomie, wybierając ten rodzaj działalności artystycznej jako odpowiadający im estetycznie, dostępny, pozwalający na wyrażenie tożsamości związanej z kulturą wsi, dziedzictwem przodków. Ciekawe są relacje ich samych, pozwalające uchwycić próby zdefiniowania zarówno zjawiska, jakim była sztuka ludowa, jak i własnego wobec niej statusu.

fot. materiały organizatora
fot. materiały organizatora

Antoni Baran z Opoczna powiedział: »Wtedy nic nie wiedzieliśmy o sztuce ludowej, jak i o tym, że ktoś będzie kupować takie rzeczy«. Podobnie Roman Śledź – według relacji Aleksandra Jackowskiego – »kiedyś przeczytał w ‘Gazecie Lubelskiej’ o ludowych rzeźbiarzach, doszedł więc do wniosku, że skoro pochodzi ze wsi i mieszka na wsi, to jego prace są ludowe. Zawiózł je do Cepelii, ale odpowiedziano mu, że rzeźby ich nie interesują, nie są ludowe«”.

fot. materiały organizatora
fot. materiały organizatora

Prof. Paweł Banaś wspomina: „To jest w istocie taka »kolekcja drogi«. Stworzyły ją różne sytuacje i relacje. Jadę na przykład do Płocka, bo byłem tam w radzie naukowej muzeum, miałem tam przyjaciół, robiłem też wystawy. Dyrektor Tadeusz Zaręba, z którym byłem w serdecznych układach od skończenia studiów, mówi: »A wiesz co, jest taka Matusiak, rzeźbiarka. Wszyscy piszą o jej matce [Filomenie Robakowskiej – przyp. M.D.], a o tej to nikt nie pisze. Dam ci jej adres, napisz, że będziesz przejeżdżał«. Napisałem. Ona odpisała. Przyjechałem, wybrałem i nabyłem kilka prac. Takie więc były to tropy. Tak żeśmy sobie to tu, to tam jeżdżąc, kolekcjonowali”.

Szczegóły

Początek:
18 lipca 2020
Koniec:
30 października 2020
Witryna internetowa:
https://mnwr.pl/kolekcja-osobista/

Miejsce wydarzenia

Muzeum Etnograficzne we Wrocławiu
ul. R. Traugutta 111-113
Wrocław, 50-077 Polska
+ Google Map
Telefon:
+48 71 344 33 13
Witryna internetowa:
https://muzeumetnograficzne.pl/
NIEZŁA SZTUKA © 2024. ALL RIGHTS RESERVED.