Skip to content Skip to footer
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Laura Makabresku. Consolation

19 listopada 202031 stycznia 2021

Laura Makabresku. Consolation
Wystawa czynna do 31.01.2021
Galeria Gardzienice, Lublin
Kurator: Zuzanna Zubek-Gańska

fot. materiały organizatora
fot. materiały organizatora

Laura Makabresku (właśc. Kamila Kansy), ur. 1987 w Brzesku. Ukończyła filologię polską na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie. Fotograf. Obecnie mieszka i tworzy w Rzeszowie.


Wystawa dla zwiedzających będzie dostępna od 20 listopada 2020 r. do 30 stycznia 2021 r. (galeria podziemna), ekspozycja będzie czynna od poniedziałku do piątku w godz. 11.00-17.00.

„Wystawa prezentowana w Galerii Gardzienice – CONSOLATION Laury Makabresku nie jest zwykłą ekspozycją, sama Artystka jest twórcą nietuzinkowym, niezwyczajnym. Ciężko nawet odnieść się do niej jak do stricte fotografa, z uwagi na malarski charakter niektórych prac. Laura maluje obiektywem, zastępując uderzenia pędzlem trzaskiem migawki. Rytmicznie utrwala wyzwalając w swoich pracach kolor, charakter, rys, graficzność, emocje, czyniąc z podłoża barytowego niekwestionowaną paletę, na której umiejętnie miesza kolory. Ale zawsze wśród wielości pięknych barwnych przejść dominuje jeden kolor przewodni, co Artystka sugeruje poprzez otoczenie zdjęcia passepartout z wyjściowym kolorem. Ujmujące są jej cykle, uwodzą estetyką, zaskakują tematem, a właściwie wielością tematów, przy czym niezwykła precyzja i doskonała reżyseria oraz literacki oddźwięk sprawiają, że mamy do czynienia z doskonałym dziełem. Ogromnej urody „Samarytanka” odziera temat fotografii z realności, dzieląc się ekstatycznym przedstawieniem młodej kobiety odzianej w tiule i kwiaty, z mistrzami luminizmu, gdzie znakomicie poprowadzone światło zdaje się nadchodzić z jednego punktu, wyłapując bliki i cienie niczym na obrazie Caravaggia.

fot. materiały organizatora
fot. materiały organizatora

Artystka operuje cyklami, będącymi pomniejszymi opowieściami. Zjawiskowe jest jak wieloma wątkami Artystka potrafi operować. Jak sama podkreśla Artystka:

„Moje dzieła powstają w dwóch przestrzeniach. Pierwszą z nich jest opowieść. Niekiedy światło tych opowieści odbija się w tytułach prac lub towarzyszących im tekstach. Z opowieści powstają ostatecznie rozbudowane cykle zdjęć, małe fabuły”.

Godna podziwu jest również ascetyka przedstawień, Laura Makabresku nie zabudowuje przestrzeni zbędnymi przedmiotami, jej ujęcia rozgrywają się w ascetycznych wnętrzach gdzie najważniejszą i stanowiącą istotę przedstawienia jest postać, często kobieta (w większości ona sama). Pojawiają się także osoby dopowiadające, mąż, mężczyzna, człowiek. Bo to wokół człowieka Laura buduje swoje opowieści. Artystka obraca się w nurcie stworzonego przez siebie realizmu mistycznego. Efekt odbioru wzmagają symbole, które Artystka skrzętnie ukrywa w swoich przedstawieniach, nie są one narzucające lecz pojawiają się przy dłuższym przyjrzeniu. Makabresku sama zaś przyznaje:

„Chciałoby się powiedzieć, że cała rzeczywistość niesie ze sobą ukryte znaczenia. Chciałabym, aby moje prace żyły tymi znaczeniami – niekoniecznie odkrytymi i rozszyfrowanymi”.

Kurator wystawy: Zuzanna Zubek-Gańska

Szczegóły

Początek:
19 listopada 2020
Koniec:
31 stycznia 2021
Witryna internetowa:
https://www.facebook.com/events/641483076512883/

Miejsce wydarzenia

Polska + Google Map
NIEZŁA SZTUKA © 2024. ALL RIGHTS RESERVED.