- To wydarzenie minęło.
Lux et Umbra – między światłem a cieniem. Wystawa Karoliny Skorek w Katowicach
23 września 2022 – 21 października 2022
W piątek 23 września o godzinie 19 w katowickim salonie Goldenmark rozpocznie się wernisaż wystawy Karoliny Skorek „Lux et Umbra – między światłem a cieniem”. To wyjątkowa okazja, by obejrzeć na żywo prace artystki, której zdjęcia publikowane były m.in. w międzynarodowych wydaniach prestiżowych magazynów „Vogue” i „Harper’s Bazaar”.
Karolina Skorek jest artystką multidyscyplinarną, działającą głównie w technikach fotograficznych, malarskich oraz grafiki warsztatowej. To specjalistka w dziedzinie zdjęć portretowych, cyfrowo przetworzonych w stylu realizmu magicznego. Urodziła się w Sosnowcu, a po ukończeniu Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu z tytułem magistra sztuki wyjechała do Północnej Walii, gdzie rozpoczęła studia magisterskie na wydziale ilustracji Uniwersytetu Glyndwr we Wrexham. Mieszka i tworzy w Wielkiej Brytanii.
W wyniku nieustannej pracy twórczej, poszukiwań, eksperymentów i samodoskonalenia Karolina Skorek stworzyła swój indywidualny styl, który jest doceniany przez środowiska artystyczne poprzez zaproszenia do współudziału w prestiżowych wystawach oraz publikacjach. Jej zdjęcia były publikowane m.in. w zagranicznych wydaniach magazynów „Vogue” czy „Harper’s Bazaar”, regularnie podbijają także serca jurorów w międzynarodowych konkursach fotograficznych.
Między światłem a cieniem
Jak tłumaczy Dagmara Giej-Rusnak, kurator wystawy „Lux et Umbra – między światłem a cieniem”, wypowiedź artystyczna Karoliny Skorek to mikstura włoskiej komedii dell’arte, odniesień do przedchrześcijańskich motywów, cytatów religijnych, a także elementów i wzorów alchemicznych oraz okultystycznych.
– Artystka nawiązuje też do literatury pięknej i jungowskich archetypów. Z obrazów Karoliny Skorek uderza inspiracja sztuką szkoły bolońskiej – szczególnie Guido Renim, Caravaggia czy Dante Rossettiego. Artystka wykorzystuje nie tylko symbolikę zaczerpniętą z prac wielkich mistrzów malarstwa. Cytuje także układy kompozycyjne z arcydzieł sztuki malarskiej, a dla budowania pożądanego wyrazu w swoich pracach stosuje technikę Chiaroscuro (wł. Chiaro – światło, Scuro – mrok). Artystka jest “malarką światła”, które stanowi w jej pracach kluczową wartość i od którego zaczyna się proces definiowania kompozycji i selekcjonowania użytych w procesie twórczym narzędzi i rozwiązań formalnych – podkreśla Dagmara Giej-Rusnak.
Jak dodaje kurator ekspozycji, obrazy tworzące wystawę “Lux et Umbra – między światłem a cieniem” snują tajemniczą opowieść.
– To pełen metafor rozkład tarota, który artystka przed nami stawia. Wczytajmy się w ich przekaz i odnajdźmy w nim wróżbę dla nas samych – zachęca przedstawicielka Goldenmark.
Wystawę „Lux et Umbra – między światłem a cieniem”, nad którą patronat honorowy objęła wrocławska ASP i Miasto Sosnowiec, można będzie oglądać od 23 września do 21 października w katowickim salonie Goldenmark przy ulicy Młyńskiej 17. W piątek 23 września o godzinie 19 odbędzie się wernisaż wystawy. Wstęp na wydarzenie jest wolny.