Skip to content Skip to footer
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Siedem etapów życia kobiety. Malarstwo polskich artystek

23 września 202213 listopada 2022

siedem etapów życia kobiety
Siedem etapów życia kobiety. Malarstwo polskich artystek
Wystawa Siedem etapów życia kobiety. Malarstwo polskich artystek

Miejska Galeria Sztuki w Łodzi zaprasza do Galerii Willa na wystawę „Siedem etapów życia kobiety. Malarstwo polskich artystek”, na której zaprezentowane zostaną prace siedmiu malarek należących do grona najoryginalniejszych i najciekawszych współczesnych polskich twórczyń: Martyny Czech, Karoliny Jabłońskiej, Katarzyny Karpowicz, Agaty Kus, Doroty Kuźnik, Magdaleny Moskwy i Agaty Słowak.

Artystki w swoich malarskich realizacjach w większości oscylują wokół tematyki kobiety i jej miejsca we współczesnym świecie. Poruszają niejednokrotnie tematy, które stanowią istotne niepokoje współczesnych kobiet na różnych etapach ich życia.

Inspiracją do stworzenia wystawy był obraz niemieckiego artysty doby renesansu Hansa Baldunga Griena, ucznia Albrechta Dürera, wykonany przez artystę w 1544 roku i odnoszący się bezpośrednio do motywu przemijania i siedmiu cykli kobiecego życia. Baldung, ukazując kobietę w siedmiu okresach jej życia, od wieku niemowlęcego po późną starość, podjął temat przemijalności piękna, jego niestałości i krótkotrwałości, jednocześnie – już w XVI wieku – zwracając uwagę, że to wiek zaawansowany pełen jest piękna i dostojności, a także życiowego doświadczenia i mądrości.

Głównym motywem wystawy jest wątek wanitatywny.

Twórcze, wyrażone na płótnach czy deskach, opinie autorek nie są nastawione na ukazanie jednego wizerunku kobiety. Prezentują kobiecość w spokojnym dialogu, jaki toczy się pomiędzy tradycją europejskiego malarstwa a współczesnością, w różnych etapach życia.

Dorota Kuźnik, Z cyklu: Pasje kuchenne, malarstwo, sztuka współczesna, Niezła Sztuka
Dorota Kuźnik, Z cyklu: Pasje kuchenne | 2020

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego. Projekt współfinansowany ze środków Miasta Łodzi.

Artystki: Martyna Czech, Karolina Jabłońska, Katarzyna Karpowicz, Agata Kus, Dorota Kuźnik, Magdalena Moskwa, Agata Słowak

Wernisaż: 23 września 2022r., godz. 18.00
Kuratorki: Małgorzata Dzięgielewska, Adriana Usarek

Szczegóły

Początek:
23 września 2022
Koniec:
13 listopada 2022
Kategoria Wydarzenie:
Witryna internetowa:
https://www.mgslodz.pl/wystawy/-478.html

Miejsce wydarzenia

Miejska Galeria Sztuki w Łodzi | Galeria Willa
ul. Wólczańska 31
Łódź, 90-607 Polska
+ Google Map
Witryna internetowa:
http://mgslodz.pl/
NIEZŁA SZTUKA © 2024. ALL RIGHTS RESERVED.