Skip to content Skip to footer
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Lux et Umbra – między światłem a cieniem. Wystawa Karoliny Skorek w Katowicach

23 września 202221 października 2022

karolina skorek, goldenmark, niezła sztuka

W piątek 23 września o godzinie 19 w katowickim salonie Goldenmark rozpocznie się wernisaż wystawy Karoliny Skorek „Lux et Umbra – między światłem a cieniem”. To wyjątkowa okazja, by obejrzeć na żywo prace artystki, której zdjęcia publikowane były m.in. w międzynarodowych wydaniach prestiżowych magazynów „Vogue” i „Harper’s Bazaar”.

karolina skorek, goldenmark, niezła sztuka
Karolina Skorek – Plakat wystawy

Karolina Skorek jest artystką multidyscyplinarną, działającą głównie w technikach fotograficznych, malarskich oraz grafiki warsztatowej. To specjalistka w dziedzinie zdjęć portretowych, cyfrowo przetworzonych w stylu realizmu magicznego. Urodziła się w Sosnowcu, a po ukończeniu Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu z tytułem magistra sztuki wyjechała do Północnej Walii, gdzie rozpoczęła studia magisterskie na wydziale ilustracji Uniwersytetu Glyndwr we Wrexham. Mieszka i tworzy w Wielkiej Brytanii.

karolina skorek, goldenmark, niezła sztuka
Karolina Skorek Hydrangea

W wyniku nieustannej pracy twórczej, poszukiwań, eksperymentów i samodoskonalenia Karolina Skorek stworzyła swój indywidualny styl, który jest doceniany przez środowiska artystyczne poprzez zaproszenia do współudziału w prestiżowych wystawach oraz publikacjach. Jej zdjęcia były publikowane m.in. w zagranicznych wydaniach magazynów „Vogue” czy „Harper’s Bazaar”, regularnie podbijają także serca jurorów w międzynarodowych konkursach fotograficznych.

Między światłem a cieniem

Jak tłumaczy Dagmara Giej-Rusnak, kurator wystawy „Lux et Umbra – między światłem a cieniem”, wypowiedź artystyczna Karoliny Skorek to mikstura włoskiej komedii dell’arte, odniesień do przedchrześcijańskich motywów, cytatów religijnych, a także elementów i wzorów alchemicznych oraz okultystycznych.

karolina skorek, goldenmark, niezła sztuka
Karolina Skorek The Soul Compass

– Artystka nawiązuje też do literatury pięknej i jungowskich archetypów. Z obrazów Karoliny Skorek uderza inspiracja sztuką szkoły bolońskiej – szczególnie Guido Renim, Caravaggia czy Dante Rossettiego. Artystka wykorzystuje nie tylko symbolikę zaczerpniętą z prac wielkich mistrzów malarstwa. Cytuje także układy kompozycyjne z arcydzieł sztuki malarskiej, a dla budowania pożądanego wyrazu w swoich pracach stosuje technikę Chiaroscuro (wł. Chiaro – światło, Scuro – mrok). Artystka jest “malarką światła”, które stanowi w jej pracach kluczową wartość i od którego zaczyna się proces definiowania kompozycji i selekcjonowania użytych w procesie twórczym narzędzi i rozwiązań formalnych – podkreśla Dagmara Giej-Rusnak.

Jak dodaje kurator ekspozycji, obrazy tworzące wystawę “Lux et Umbra – między światłem a cieniem” snują tajemniczą opowieść.

– To pełen metafor rozkład tarota, który artystka przed nami stawia. Wczytajmy się w ich przekaz i odnajdźmy w nim wróżbę dla nas samych – zachęca przedstawicielka Goldenmark.

Wystawę „Lux et Umbra – między światłem a cieniem”, nad którą patronat honorowy objęła wrocławska ASP i Miasto Sosnowiec, można będzie oglądać od 23 września do 21 października w katowickim salonie Goldenmark przy ulicy Młyńskiej 17. W piątek 23 września o godzinie 19 odbędzie się wernisaż wystawy. Wstęp na wydarzenie jest wolny.

Szczegóły

Początek:
23 września 2022
Koniec:
21 października 2022

Organizator

Goldenmark
Witryna internetowa:
https://goldenmark.com/pl
NIEZŁA SZTUKA © 2024. ALL RIGHTS RESERVED.