Skip to content Skip to footer
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Malarki warszawskie, malarki sądeckie

16 lutego 202422 lutego 2024

Łucja Mickiewicz, Scena nad stawem, haft, sztuka polska, sztuka współczesna, niezła sztuka
Łucja Mickiewicz, Scena nad stawem, haft, sztuka polska, sztuka współczesna, niezła sztuka
Łucja Mickiewicz, Scena nad stawem | 1964, ze zbiorów Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie, Fot. Edward Koprowski

Wystawa „Malarki warszawskie, malarki sądeckie” to wyjątkowa okazja do poznania sztuki dziewięciu artystek nieprofesjonalnych związanych z Warszawą oraz Sądecczyzną. To spotkanie niezwykłe, zestawiające ze sobą silne osobowości, dla których twórczość artystyczna stanowiła bardzo ważną część życia. Niejednokrotnie trudny bagaż doświadczeń nadawał kształt ich sztuce. Zdeterminowane, utalentowane i pełne pasji tworzyły dzieła, które zachwycają, poruszają i nie pozwalają przejść obok nich obojętnie.

Wystawa w Muzeum Ziemi Sądeckiej powstała we współpracy z Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie stanowi kolejne spotkanie z wyjątkową sztuką nieprofesjonalną. Pierwsze „zaaranżował” Aleksander Jackowski (1920-2017) najwybitniejszy polski badacz i promotor polskiej sztuki nieprofesjonalnej. Odbyło się ono blisko czterdzieści lat temu w Muzeum Okręgowym w Radomiu na wystawie „Talent, pasja, intuicja”.

W ślad za Jackowskim Państwowe Muzeum Etnograficzne postanowiło w 2023 roku przypomnieć sylwetki czterech malarek warszawskich: Marii Korsak, Łucji Mickiewicz, Leokadii Płonkowej i Haliny Walickiej. Wystawa „Malarki warszawskie” cieszyła się dużą popularnością i pozwoliła na nowo odkryć wyjątkową sztukę i biografie prezentowanych artystek. Kolejne, równie interesujące spotkanie zostało zorganizowane latem 2023 roku przez Muzeum Etnograficzne w Krakowie we współpracy z Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie. Twórczynie ze stolicy zestawiono wówczas z ciekawymi artystkami krakowskimi.

Teraz przyszła kolej na wyjątkową wystawę w Nowym Sączu, gdzie cztery artystki warszawskie tj. Maria Korsak, Łucja Mickiewicz, Leokadia Płonkowa oraz Halina Walicka spotkają się z artystkami sądeckimi – jedną z najwybitniejszych twórczyń z kręgu art brut Marią Wnęk oraz interesującymi i cenionymi, chociaż często nieznanymi szerszej publiczności malarkami intuicyjnymi: Władysławą Iwańską, Anną Liber, Heleną Chwistek i Antoniną Juszczak. Prace tej ostatniej będą prezentowane na wystawie w Muzeum Ziemi Sądeckiej po raz pierwszy.

Kuratorki: Alicja Mironiuk-Nikolska – Państwowe Muzeum Etnograficzne, Justyna Stasiek-Harabin – Muzeum Ziemi Sądeckiej

Szczegóły

Początek:
16 lutego 2024
Koniec:
22 lutego 2024
Kategoria Wydarzenie:
Witryna internetowa:
https://muzeum.sacz.pl/kalendarium/wystawa-malarki-warszawskie-malarki-sadeckie

Miejsce wydarzenia

Muzeum Ziemi Sądeckiej
Jagiellońska 56
Nowy Sącz, 33-300 Polska
+ Google Map
Telefon:
18 443 77 08
Witryna internetowa:
https://muzeum.sacz.pl/
NIEZŁA SZTUKA © 2024. ALL RIGHTS RESERVED.