Skip to content Skip to footer
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Małgorzata Szandała, Marta Szulc. Kobieta na Księżycu

28 sierpnia 202115 października 2021

Małgorzata Szandała, Marta Szulc. Kobieta na Księżycu, niezła sztuka

Małgorzata Szandała, Marta Szulc.
Kobieta na Księżycu

Wernisaż: 28 sierpnia 2021 r., godz. 15:00

28 sierpnia 2021 r. – 15 października 2021 r.
CSW Kronika
Kuratorka: Agata Cukierska

Tytuł wystawy nawiązuje do filmu science fiction autorstwa Fritza Langa “Kobieta na księżycu” (1929), w którym rola kobiety jest mocno zdominowana przez jej męskich towarzyszy.

Małgorzata Szandała, Marta Szulc. Kobieta na Księżycu, niezła sztuka
Wystawa Małgorzata Szandała, Marta Szulc. Kobieta na Księżycu

Odnosząc obraz fabularny do rzeczywistości okazuje się, że mimo sporadycznego udziału kobiet w misjach kosmicznych, żadna z nich nigdy nie stanęła fizycznie na Srebrnym Globie. Od lat 60. wśród badaczy panował pogląd, że wysyłanie kobiet w przestrzeń kosmiczną jest nie tylko droższe z uwagi na uwarunkowania psychologiczne, społeczne i potrzeby higieniczne astronautek, lecz także bardziej ryzykowne z powodu ich warunków fizycznych.

W tym kontekście ujawnienie przez NASA planów, w ramach których w 2024 roku na Księżycu miałaby wylądować pierwsza kobieta w historii, wydaje się przełomowe. Tym bardziej, że kolejny program załogowego lotu na Księżyc ma nosić nazwę Artemida, a nie jak dotychczasowo: Apollo. Filozofka Mary Daly dowodzi, że Apollo był przeciwnikiem matriarchatu, nienawidzącym kobiet. Swego największego wroga – smoczą istotę żeńską, której imię Delphyne oznaczało “łono”, zabił zaraz po swoich narodzinach. Na jego świątyni w Delfach znalazła się maksyma: “Trzymaj kobietę pod władzą” (M. Daly, 1978).

Zamiana Apolla na Artemidę jest bardzo symboliczna, daje nadzieję na zmianę, ukruszenie dawnego porządku patriarchatu. Artemida to topos bohaterki zaciekle oddanej sprawie, dążącej do ochrony pozbawionych praw kobiet. Zna swoją wartość i nie daje się podporządkować normom społecznym. Figura Artemidy była też inspiracją dla postaci komiksowej Wonder Woman, niezłomnej wojowniczki walczącej ze złem, ale też o równouprawnienie.

Punktem wyjścia narracji wystawy jest symboliczna kobieta na Księżycu: z jednej strony niezwykłej siły Wonder Woman, przekraczająca granice cielesne i psychiczne, osiągająca niemożliwe, ale też zmagająca się z najtrudniejszą misją, potencjalnie zagrażającą życiu. Podróż na Księżyc to też figura podróży niemożliwej, przeżycia związanego z byciem w ruchu, przemieszczaniem się w nie zawsze kontrolowany sposób, lub staniem w miejscu – często wbrew sobie.

Wystawa “Kobieta na Księżycu” zestawia ze sobą prace dwóch artystek: Małgorzaty Szandały i Marty Szulc, które tworzą wspólnie rodzaj dwugłosu snującego fabularną opowieść na granicy fikcji i rzeczywistości, humoru i makabry. Poruszają też aktualne wątki społeczne, wprowadzają element buntu. Artystki opowiadają o kobietach z przeszłości, teraźniejszości, przyszłości, a także o samych sobie – o kobietach, które choć nigdy nie stanęły fizycznie na Srebrnym Globie, to niejednokrotnie stają oko w oko z niemożliwym. Każda zmaga się z własną kosmiczną misją.

Szczegóły

Początek:
28 sierpnia 2021
Koniec:
15 października 2021
Witryna internetowa:
https://www.kronika.org.pl/wystawy/wystawy-bie%C5%BC%C4%85ce/item/1102-malgorzata-szandala-marta-szulc-kobieta-na-ksiezycu

Miejsce wydarzenia

CSW Kronika
Rynek 26
Bytom, 41-902 Polska
+ Google Map
Telefon:
(48 32) 281 81 33
Witryna internetowa:
https://www.kronika.org.pl/
NIEZŁA SZTUKA © 2024. ALL RIGHTS RESERVED.