Skip to content Skip to footer
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Mistrzowie Grafiki Warsztatowej. Szkoła Krakowska (1945-2010)

28 października 20225 listopada 2022

Mistrzowie Grafiki Warsztatowej. Szkoła Krakowska (1945-2010)
Mistrzowie Grafiki Warsztatowej. Szkoła Krakowska (1945-2010)
Wystawa Mistrzowie Grafiki Warsztatowej. Szkoła Krakowska (1945-2010)

Wybrane grafiki, pochodzące z prywatnej kolekcji, poświęcone są twórczości artystów krakowskich i z Krakowem związanych, gdyż miasto to zawsze stanowiło ważne centrum sztuki rytowniczej. Wychowało niekwestionowanych mistrzów jak Jerzy Panek, Leszek Sobocki, Mieczysław Wejman. Daje ciągle szansę, a pojawiająca się i na tej wystawie twórczość „młodych” jest obietnicą, że krakowski ośrodek graficzny nie tylko trwa w dobrym stanie, ale stale się rozwija.

Gdybym miał wskazać swoich faworytów byłyby to „Jarmarczny konik” Jerzego Panka, „Messenger” Malwiny Niespodziewanej oraz „Dziewczyna i utopiec” Sławomira Chrystowa. Ale moja opinia nie ma dla widza najmniejszego znaczenia. Tropów, którymi może podążać ku radości obcowania ze sztuką, jest tyle, ilu jest gości. Choć trzeba zauważyć, że jest z tym czasem, jak ze ścieżkami wydeptanymi przez ludzi na dużej łące czy plaży. Niby każdy może pójść jak chce, ale po śladach widać, że wielu lubi chodzić wydeptanymi ścieżkami. Nie ma w tym nic złego, bo najwyższą wartością dla oglądającego jest „radość oczu moich”.

Akwaforty Rembrandta, miniatury Norblina, drzeworyty Dürera oglądamy pod lupą ciesząc się każdym misternym szczegółem, wcześniej niedostrzeżonym detalem, często świadomie ukrytym przez artystę przed pierwszym spojrzeniem widza. Grafika współczesna jest inna, bardziej zbliżona do malarstwa, niż prace dawnych mistrzów. Kolor, forma, konieczność podziwiania z dystansu. To jak różnica między obrazami Breughla i „Guernicą” Picassa.

Duże formaty sprawiają, że odpowiednia jest dla nich tylko przestrzeń galerii, odpowiednie światło, dystans. Nie każda nadaje się do oglądania w warunkach „domowych”. Są trudne w przechowywaniu, podatne na uszkodzenia. Tym większy szacunek dla kolekcjonerów. Ale i galerii, że zdołała przekonać Ich do podzielenia się pięknem zebranych grafik z publicznością odwiedzającą Centrum Sztuki Mościce.

Sławomir Chrystow, Dziewczyna i utopiec
Sławomir Chrystow, Dziewczyna i utopiec | 2004

Uczestnicy wystawy: Roman Banaszewski, Kacper Bożek, Franciszek Bunsch, Sławomir Christow, Zbigniew Czop, Witold Damasiewicz, Tomasz Daniec, Jerzy Dmitruk, Jacek Gaj, Tadeusz Jackowski, Janusz Karwacki, Włodzimierz Kotkowski, Janina Kraupe, Marta Kremer, Włodzimierz Kunz, Danuta Leszczyńska-Kluza, Zbigniew Lutomski, Adam Marczyński, Lucjan Mianowski, Adam Młodzianowski, Malwina Niespodziewana, Henryk Ożóg, Jerzy Panek, Andrzej Pietsch, Krzysztof Skórczewski, Leszek Sobocki, Jacek Sroka, Konrad Srzednicki, Jonasz Stern, Krzysztof Tomalski, Stanisław Wałach, Mieczysław Wejman, Stanisław Wejman, Stanisław Wójtowicz, Roman Zieliński.

Szczegóły

Początek:
28 października 2022
Koniec:
5 listopada 2022
Kategoria Wydarzenie:
Witryna internetowa:
https://csm.tarnow.pl/wydarzenie/1559,mistrzowie-grafiki-warsztatowej-szkola-krakowska-1945-2010#galeria-3

Miejsce wydarzenia

Centrum Sztuki Mościce
ul. Traugutta 1
Tarnów, 33-101 Polska
+ Google Map
Telefon:
+48 14 633 46 04
Witryna internetowa:
http://www.mck.tarnow.pl
NIEZŁA SZTUKA © 2024. ALL RIGHTS RESERVED.