Skip to content Skip to footer

Nicolas Grospierre. Permakryzys

Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

Nicolas Grospierre. Permakryzys

14 maja 20266 września 2026

Jakie znaczenia niesie architektura w kontekście politycznym, socjologicznym czy ekonomicznym? Jaką historię w niej zapisujemy, ale też jaką wizję przyszłości? 14 maja o godz. 18.00 Gdańska Galeria Fotografii otwiera wystawę jednego z najważniejszych fotografów pracujących w Polsce, laureata Paszportu „Polityki” Nicolasa Grospierre’a. To pierwsza tak szeroka prezentacja jego twórczości w Trójmieście.

Nicolas Grospierre jest artystą wizualnym i fotografem pochodzącym ze Szwajcarii, ale od 1999 roku mieszka i pracuje w Polsce. Studiował politologię w Paryżu oraz socjologię i ekonomię w Londynie, co wpłynęło na jego zainteresowanie architekturą jako zapisem idei społecznych. W swojej twórczości analizuje przede wszystkim dziedzictwo modernizmu, urbanistykę oraz relacje między przestrzenią, historią i wyobrażeniami przyszłości.

Wystawa w NOMUS-ie – Nowym Muzeum Sztuki, gdzie mieści się Gdańska Galeria Fotografii, pokazuje wybór kluczowych cykli Grospierre’a z lat 2000–2025, dzięki czemu można prześledzić, jak zmieniało się jego podejście do fotografii: od precyzyjnego dokumentowania architektury, przez eksperymenty z fotomontażem i układami typologicznymi, aż po prace wykorzystujące narzędzia cyfrowe, sztuczną inteligencję i techniki analogowe.

Punktem wyjścia dla artysty jest architektura – traktowana nie tylko jako forma przestrzenna, ale jako zapis historii i idei. Budynki, które fotografuje Grospierre, powstawały często jako wizje lepszej przyszłości: bardziej racjonalnej, uporządkowanej i sprawiedliwej społecznie. Szczególnie ważne są dla niego realizacje inspirowane myślą Le Corbusiera i szeroko rozumianą architekturą modernizmu, której prostota form i geometryczna logika miały odpowiadać na potrzeby nowoczesnego społeczeństwa, ale i stanowiły wyraz reprezentacji komunizmu.

Wystawa zachęca do spojrzenia na architekturę nie tylko jak na element krajobrazu, lecz jako nośnik idei o tym, jak mogłoby wyglądać wspólne życie. W świecie doświadczającym ciągłych przemian prace Grospierre’a przypominają, że przyszłość – choć niepewna – wciąż pozostaje przestrzenią do wyobrażenia.


Nicolas Grospierre. Permakryzys

14 maja –6 września 2026 r.
Muzeum Narodowe w Gdańsku | Gdańska Galeria Fotografii i NOMUS – Nowe Muzeum Sztuki
Kuratorka: Małgorzata Taraszkiewicz-Zwolicka

Szczegóły

Początek:
14 maja 2026
Koniec:
6 września 2026
Kategoria Wydarzenie:
Witryna internetowa:
https://www.mng.gda.pl/wystawy/nicolas-grospierre-permakryzys/

Miejsce wydarzenia

Muzeum Narodowe w Gdańsku | NOMUS Nowe Muzeum Sztuki
ul. Jaracza 14
Gdańsk, 80-863 Polska
+ Google Map
Witryna internetowa:
https://nomus.gda.pl/pl
NIEZŁA SZTUKA © 2026. ALL RIGHTS RESERVED.