Skip to content Skip to footer
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Ohara Koson. Drzeworyty japońskie z kolekcji Adriana Ciceu

11 maja 202122 sierpnia 2021

Ohara Koson. Drzeworyty japońskie z kolekcji Adriana Ciceu

Wernisaż: 11 maja 2021 r.
Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha
Wystawa czynna do: 22 sierpnia 2021 r.
Kurator: dr Ioan Paul Colta

Adrian Ciceu urodził się w roku 1939 w Kluż-Napoce w Rumunii. Pierwsze lekcje muzyki pobierał w rodzinnym mieście, następnie studiował w bukareszteńskim konserwatorium, specjalizując się w instrumentach perkusyjnych. Ze sztuką Dalekiego Wschodu zetknął się po raz pierwszy jako student i od razu poczuł ku niej nieodparty pociąg, którego – jak mawiał – nie dało się racjonalnie wytłumaczyć. Jego pasja narodziła się podczas zwiedzania wystawy japońskich drzeworytów w Narodowym Muzeum Sztuki w Bukareszcie, poświęconej twórczości Katsushiki Hokusaia. Prace tego wielkiego artysty pozostawiły w nim niezatarty ślad. Wiele lat później do najulubieńszych dzieł Adriana nadal należały wydane w kilku tomach szkicowniki Hokusaia, tak zwane Manga.

fot. materiały organizatora
fot. materiały organizatora

Pierwszy obiekt do swej kolekcji nabył na początku lat siedemdziesiątych, był to drzeworyt nishiki-e przedstawiający dwa pełne wdzięku żurawie. Choć antykwariusz nie wiedział, kto jest jego autorem, i mimo wysokiej ceny, Adrian zakupił pracę bez wahania. Szczególnie zachwycił go wpływ japońskiego malarstwa tradycyjnego (nihon-ga) widoczny w kompozycji przedstawienia i jego malarskości. Później dowiedział się, że twórcą tej pracy, zatytułowanej Dwa żurawie, był Ohara Koson (1877–1945), jeden z najważniejszych reprezentantów nurtu shin-hanga.

Od tego momentu Adrian skupił uwagę na grafikach z końca XIX i pierwszej połowy XX wieku. Zawsze podziwiał ich zdumiewające walory artystyczne i techniczne, mimo iż przez dłuższy czas drzeworyty pochodzące na przykład z późnego okresu Meiji nie cieszyły się szczególnym uznaniem krytyków i kolekcjonerów.

Wystawa zatytułowana Ohara Koson. Japońskie drzeworyty z kolekcji Adriana Ciceu, zorganizowana w krakowskim Muzeum Manggha, poświęcona jest pamięci Adriana Ciceu jako hołd złożony jego wielkiej pasji dla japońskiej grafiki. Publiczność będzie miała okazję zobaczyć 40 drzeworytów nishiki-e autorstwa Ohary Kosona, wszystkie ze zbiorów kolekcjonera.

Szczegóły

Początek:
11 maja 2021
Koniec:
22 sierpnia 2021
Witryna internetowa:
https://manggha.pl/wystawa/ohara-koson-drzeworyty-japonskie-z-kolekcji-adriana-ciceu

Miejsce wydarzenia

Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha
Marii Konopnickiej 26
Kraków, 30-302 Polska
Telefon:
+48 12 267 27 03
Witryna internetowa:
http://manggha.pl/
NIEZŁA SZTUKA © 2024. ALL RIGHTS RESERVED.