Skip to content Skip to footer
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

BIO–GRAFIE. Patrzenie przez rzeczy

1 kwietnia 20226 maja 2022

Paweł Kula.biografie_plakat
BIO-GRAFIE. Patrzenie przez rzeczy

01.04 – 06.05.2022
wernisaż: 01.04.2022, g. 17:30
Salon Goldenmark
Plac Żołnierza Polskiego 1-1A, Szczecin
kurator wystawy: Wojciech Ciesielski


W piątek 1 kwietnia o godzinie 17.30 w szczecińskim Salonie Goldenmark rozpocznie się wernisaż wystawy „BIO-GRAFIE. Patrzenie przez rzeczy”. – W działaniach artystycznych fascynuje mnie ujawnianie obrazów odległych od wizualnych doświadczeń człowieka – podkreśla Paweł Kula.

Paweł Kula to artysta pracujący głównie na polu bardzo szeroko rozumianej fotografii. Ukończył studia na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Wykładowca Akademii Sztuki w Szczecinie. Współtwórca stowarzyszeń „Oswajanie Sztuki” oraz „Rezerwatu idei”.

Paweł Kula

Najważniejszym źródłem artystycznej fascynacji są dla niego wszelkie formy fotografii i nieoczekiwane możliwości z nimi związane. Kula własnoręcznie tworzy własne aparaty, urządzenia optyczne do fotografowania. Interesują go błędy procesów fotograficznych, obrazy znalezione i nie dające się utrwalić oraz techniki bez kamerowe.

Jest współtwórcą „solarigrafii” – metody pozwalającej na ekstremalnie długie naświetlanie zdjęć. Jego prace znajdują się w kolekcji „Zachęty Sztuki Współczesnej” oraz w Muzeum Narodowym w Szczecinie.

BIO–GRAFIE. Patrzenie przez rzeczy.

Paweł Kula
Paweł Kula

Wojciech Ciesielski, kurator wystawy „BIO–GRAFIE. Patrzenie przez rzeczy”, podkreśla, że fotografia jest techniką wywodzącą się z nauk optycznych, a zatem opiera się na zjawiskach związanych ze światłem.

– To pozornie banalne stwierdzenie niesie ze sobą ogromne konsekwencje, szczególnie wyraźne, gdy przyjrzymy się twórczości Pawła Kuli. Zwłaszcza jego ostatniemu cyklowi, niepozornie zatytułowanemu „Bio-grafie” – zaznacza Wojciech Ciesielski. I dodaje:

– Światło to zjawisko fizyczne, fragment promieniowania elektromagnetycznego, jednocześnie mające niemożliwy do przecenienia wpływ na powstanie i funkcjonowanie życia na naszej planecie. Zjawisko fotosyntezy umożliwiło rozwój życia, rzeczywistość postrzegamy głównie dzięki światłu wpadającemu do naszych oczu, cykle dobowe i związane z nimi zachowania roślin i zwierząt podlegają „wędrówce” Słońca po niebie. Te, wydawałoby się, oczywiste fakty, mają fundamentalne znaczenie dla uprawiania fotografii i rozumienia sztuki przez Pawła Kulę.

Jak mówi sam artysta:

– Wykorzystuję także naturalną światłoczułość – rośliny, powidoki, zjawisko fosforescencji. To, co możemy zobaczyć, nie jest tożsame z istniejącymi rejestracjami świata – w działaniach artystycznych fascynuje mnie ujawnianie obrazów odległych od wizualnych doświadczeń człowieka.

Kula często wykorzystuje nieoczekiwane materiały światłoczułe: rośliny czy własną skórę.

– Nowy cykl prac Pawła Kuli to zapisy dokonywane na materiale światłoczułym, jednakże nie tylko wykonane bez użycia tradycyjnego aparatu. To przede wszystkim wizualne ślady wykonane przez różne obiekty, swoiste bio-grafie, odbicia zrealizowane metodą tak bezpośrednią, że niemal intymną, jak dotyk skóry. A jednak docierają do nas dzięki światłu, poprzez oczy. Kolejna z wielkich zagadek natury – dodaje Wojciech Ciesielski.

Wystawę „BIO–GRAFIE. Patrzenie przez rzeczy” można będzie oglądać od 1 kwietnia do 6 maja w szczecińskim salonie sztuki Goldenmark przy placu Żołnierza Polskiego 1-1a. W piątek 1 kwietnia o godzinie 17.30 odbędzie się wernisaż wystawy. Wstęp na wydarzenie jest wolny.


Paweł Kula – wybrane wystawy:
2006 – Przesilenie / epicentrum / spotkanie, Muzeum Sztuki Współczesnej, Szczecin
2008 – Wszyscy jesteśmy światłoczuli, Galeria Ventzi, Szczecin
2011 – Fotobus, Centrum Kultury i Sztuki, Konin
2011 – Tożsamość Fotografii, Galeria Kobro, Łódź
2012 – S+: solargraphy and other images, Lume Gallery, Helsinki
2013 – Musrara Art Mix Festival, Jerozolima
2013 – Light/Dark – remake performance Abramovic i Ulaya (wspólnie z Marią Stafyniak), Galeria Scena, Koszalin
2013 – Time in a Can, Fundación Diario, Madryt
2013 – Stan Rzeczy przy okazji 8. Biennale Fotografii, CK Zamek, Poznań
2014 – Pole potencjalne, Galeria Siłownia, Poznań
2014 – To, co możemy zobaczyć, możemy zobaczyć, Galeria Scena, Koszalin
2014 – Łańcuch wydarzeń, Muzeum Sztuki Współczesnej, Szczecin
2015 – Wyborny trup fotografii polskiej, Tiff Festival, Awangarda BWA, Wrocław
2015 – Przejścia Graniczne, Galeria Biała, Lublin
2015 – Proximity, Bangkok Art & Culture Centre, Bangkok

Szczegóły

Początek:
1 kwietnia 2022
Koniec:
6 maja 2022

Organizator

Goldenmark
Witryna internetowa:
https://goldenmark.com/pl
NIEZŁA SZTUKA © 2024. ALL RIGHTS RESERVED.