Skip to content Skip to footer
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Pół na pół. Masakazu Miyanaga

9 listopada 202330 listopada 2023

Pół na pół. Masakazu Miyanaga, wystawa, sztuka japońska, malarstwo, niezła sztuka
Pół na pół. Masakazu Miyanaga, wystawa, sztuka japońska, malarstwo, niezła sztuka
Wystawa Pół na pół. Masakazu Miyanaga

Kameralna, monograficzna wystawa obrazów japońskiego artysty, który od ponad 25 lat mieszka i działa w Krakowie. Od lat ściśle współpracuje z Muzeum Manggha jako tłumacz i nauczyciel kaligrafii japońskiej. Jest prezesem Stowarzyszenia Drogi Herbaty SENSHINKAI Chadou Urasenke Tankoukai. Dzięki studiom na Wydziale Konserwacji ASP w Krakowie Masakazu Miyanaga poznał i świetnie opanował dawne techniki malarskie, przed wszystkim technikę tempery. W swojej twórczości silnie inspiruje się sztuką średniowieczną i nowożytną, tworząc niezwykle oryginalne obrazy. Równocześnie zachowuje świadomość rodzimej, japońskiej tradycji.

Moje prace są namalowane temperą ze złoceniem na desce – tradycyjną europejską techniką. Używam płatków złota właściwych dla Zachodu, ale moje zainteresowanie złotem pochodzi z dzieł japońskiej szkoły Rinpa, którą reprezentują między innymi Sōtatsu Tawaraya, Kōrin Ogata i Hōitsu Sakai. Chciałem, używając zachodnich technik, stworzyć coś orientalnego, coś japońskiego – coś, co mam we krwi. Dlatego w moich pracach Polska (Zachód) i Japonia (Wschód) też są obecne „pół na pół”.

Kiedy byłem studentem w Japonii, interesowałem się sztuką współczesną, dlatego na moje prace miały wpływ dzieła współczesnych artystów japońskich i zagranicznych. Jednocześnie byłem zafascynowany pracami szkoły Rinpa, ukiyo-e, yamato-e, i te obrazy zawsze były mi bliskie. W malarstwie europejskim stopniowo zainteresowały mnie dzieła włoskiego i niderlandzkiego renesansu, a także średniowieczne ikony. We współczesnym świecie postępującej digitalizacji, gdzie mieszają się i przenikają media i techniki, chcę poświęcić trochę czasu, by przyjrzeć się temu, co w dawnych epokach było starannie wykonywane przez artystów posiadających prawdziwe umiejętności warsztatowe. W moich pracach życie w teraźniejszości i spojrzenie w przeszłość są obecne „pół na pół”. ~ Masakazu Miyanaga

Wernisaż: 09 listopada 2023 r., godz. 18:00
Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha

Szczegóły

Początek:
9 listopada 2023
Koniec:
30 listopada 2023
Kategoria Wydarzenie:
Wydarzenie Tagi:
Witryna internetowa:
https://manggha.pl/wystawa/pol-na-pol-masakazu-miyanaga

Miejsce wydarzenia

Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha
Marii Konopnickiej 26
Kraków, 30-302 Polska
+ Google Map
Telefon:
+48 12 267 27 03
Witryna internetowa:
http://manggha.pl/
NIEZŁA SZTUKA © 2024. ALL RIGHTS RESERVED.