Skip to content Skip to footer
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Jej portret. Bolesław Barbacki (1891-1941)

30 kwietnia 202119 września 2021

Bolesław Barbacki, Hela II na tle poduszki, malarstwo polskie, sztuka XX wieku, portret

Jej portret.
Bolesław Barbacki (1891-1941)

30 kwietnia 2021 r. – 19 września 2021 r.
Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu

___________________________________________________________________________

Bolesław Barbacki, Hela II na tle poduszki, malarstwo polskie, sztuka XX wieku, portret
Bolesław Barbacki, Hela II na tle poduszki | 1940 r.

W tym roku przypada 130. rocznica urodzin i 80. rocznica śmierci Bolesława Barbackiego. Rada Miasta Nowego Sącza postanowiła przypomnieć i uhonorować tego sądeckiego artystę i patriotę, ogłaszając rok 2021 rokiem Barbackiego. W obchody włączyło się Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu, przygotowując wystawę poświęconą twórczości wybitnego portrecisty. Jej tematem są kobiety. Piękne portrety wykonane przez artystę, pochodzące z kolekcji prywatnych oraz zbiorów sądeckiego muzeum i Muzeum Narodowego w Krakowie, są prezentowane w Gmachu Głównym.

Tematem wystawy są portrety kobiet w twórczości Bolesława Barbackiego. W odróżnieniu od obrazów przedstawiających mężczyzn były one bardziej dekoracyjne, kolorowe i swobodniejsze w podejściu do ujęcia modelki. Jako malarz realista Barbacki kładł ogromny nacisk na wierne oddanie portretowanej osoby, bez upiększeń i idealizacji oraz na ukazanie jej strony psychologicznej, co osiągał poprzez uchwycenie odpowiedniego wyrazu twarzy, spojrzenia czy gestu.

Portret Heleny Jakubik w pomarańczowym zawoju, malarstwo polskie, sztuka XX w., portret, Niezła Sztuka
Bolesław Barbacki, Portret Heleny Jakubik w pomarańczowym zawoju | 1921 r.

Klientkami artysty były w dużej mierze żony znanych i szanowanych mieszczan, wysokich urzędników, ziemian czy lekarzy. Drugą grupę portretowanych stanowiły kobiety z najbliższego otoczenia artysty, połączone z nim relacjami rodzinnymi, uczuciowymi i przyjacielskimi. Zwraca uwagę fakt, że im ściślejsze to były związki, a jego stosunek do modelki bardziej osobisty, tym lepszy i doskonalszy malował obraz. Kontakt i relacja między artystą a modelką były dla Barbackiego bardzo znaczące. Zdarzały się bowiem sytuacje, że po namalowaniu klientce oficjalnego portretu zapraszał ją ponownie do pracowni, gdzie wykonywał kolejny obraz, tym razem przeznaczony wyłącznie dla niego. Mógł wówczas bardziej skupić się na interesujących go aspektach malarskich oraz wydobyć intrygujące cechy osobowości modelki.

Oprócz obrazów Bolesława Barbackiego na wystawie zaprezentowane zostaną również prace jego akademickiego nauczyciela Teodora Axentowicza oraz kilku innych portrecistów jego pokolenia: Stanisława Ignacego Witkiewicza, Zbigniewa Pronaszki czy Romualda Reguły. To zestawienie ukazuje malarstwo Barbackiego w kontekście sztuki dwudziestolecia międzywojennego. Pokazywane na wystawie obrazy pochodzą ze zbiorów prywatnych, Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu oraz Muzeum Narodowego w Krakowie.

Kuratorka: Edyta Ross-Pazdyk

Szczegóły

Początek:
30 kwietnia 2021
Koniec:
19 września 2021
Witryna internetowa:
https://muzeum.sacz.pl/strony_wystawy/wystawa-jej-portret-boleslaw-barbacki-1891-1941/

Miejsce wydarzenia

Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu
ul. Lwowska 3
Nowy Sącz, 33-300 Polska
+ Google Map
Telefon:
18 443 77 08
Witryna internetowa:
http://www.muzeum.sacz.pl
NIEZŁA SZTUKA © 2024. ALL RIGHTS RESERVED.