Skip to content Skip to footer
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Przesilenie. Malarstwo Północy 1880-1910

18 listopada 20225 marca 2023

Richard Bergh, Nordycki letni wieczór, malarstwo Północy 1880–1910, wystawa, Muzeum Narodowe w Warszawie, niezła sztuka

Fascynująca sztuka krajów północy przełomu XIX i XX wieku zyskała międzynarodowe uznanie publiczności i specjalistów dzięki świetnym wystawom zorganizowanym w ostatnich dekadach zarówno w krajach skandynawskich, Europie zachodniej i w USA. Ekspozycje ukazały najwyższą jakość artystyczną malarstwa nordyckiego i jego wyjątkowość na tle europejskim. Od tego czasu dzieła malarzy skandynawskich eksponowane są w stałych galeriach najważniejszych muzeów na świecie.

Richard Bergh, Nordycki letni wieczór, malarstwo Północy 1880–1910, wystawa, Muzeum Narodowe w Warszawie, niezła sztuka
Richard Bergh, Nordycki letni wieczór | 1899–1900, Gothenburg Museum of Art

Sztuka Północy jest jednak wciąż nieznana w Polsce. Muzeum Narodowe w Warszawie we współpracy z Göteborgs konstmuseum przygotowuje ambitny projekt pt. „Przesilenie. Malarstwo Północy 1880–1910”. Jego efektem będzie pierwsza w tej części Europy przekrojowa wystawa sztuki nordyckiej przełomu XIX i XX wieku.

Edvard Munch, Melancholia, malarstwo Północy 1880–1910, wystawa, niezła sztuka
Edvard Munch, Melancholia | 1900-1901, Munch-museet, Oslo

Narracja wystawy będzie skoncentrowana wokół kilku zagadnień charakterystycznych dla sztuki północy, takich jak: natura i związane z nią ludzkie życie i praca, dom i rodzina, mity i legendy narodowe, pejzaż symboliczny oraz „wnętrze” człowieka. Przedstawione zostaną również dwa zjawiska z pogranicza kultury artystycznej i życia społecznego: działalność kobiet malarek i kolonii artystów w Skagen.

Na wystawie pragniemy pokazać dzieła najistotniejszych twórców ze Szwecji, Danii, Norwegii, Finlandii i Islandii, które przybliżą polskiej publiczności historię i kulturę tych krajów. Pokaz zostanie wzbogacony o wybrane obrazy polskich artystów tego czasu, by zwrócić uwagę na zaskakujące podobieństwa między malarstwem polskim i nordyckim w zakresie tematyki, konwencji przedstawiania i źródeł inspiracji. Mamy nadzieję, że prezentacja przyczyni się do zmiany w postrzeganiu sztuki tego okresu, w którym wciąż dominuje perspektywa zachodnioeuropejska.

Albert Edelfelt, Pod brzozami, Muzeum Narodowe w Warszawie
Albert Edelfelt, Dzieci w lesie brzozowym nad fiordem Haikko | 1882, Muzeum Narodowe w Warszawie

Wystawie będzie towarzyszył ilustrowany katalog, który stanie się pierwszą w Polsce publikacją na temat sztuki tego obszaru Europy.

Szczegóły

Początek:
18 listopada 2022
Koniec:
5 marca 2023
Kategoria Wydarzenie:
Witryna internetowa:
https://www.mnw.art.pl/wystawy/przesilenie-malarstwo-polnocy-18801910,249.html

Miejsce wydarzenia

Muzeum Narodowe w Warszawie
Al. Jerozolimskie 3
Warszawa, 00-495 Polska
+ Google Map
Telefon:
+48 22 621 10 31
Witryna internetowa:
http://www.mnw.art.pl
NIEZŁA SZTUKA © 2023. ALL RIGHTS RESERVED.