Skip to content Skip to footer
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Raz, dwa, trzy, rzeźba patrzy! Wystawa dla dzieci

25 czerwca 202216 października 2022

Raz, dwa, trzy, rzeźba patrzy! Wystawa dla dzieci

Raz, dwa, trzy, rzeźba patrzy!
Wystawa dla dzieci

25 czerwca 2022 r. – 16 października 2022 r.
Muzeum Narodowe w Gdańsku |
Oddział „Zielona Brama” w Gdańsku
Kuratorka: Noemi Etush

Raz, dwa, trzy, rzeźba patrzy! Wystawa dla dzieci
Wystawa Raz, dwa, trzy, rzeźba patrzy! Wystawa dla dzieci

Multisensoryczny plac zabaw? W samym centrum miasta? Do tego – w muzeum i w towarzystwie znakomitych nowoczesnych dzieł sztuki? W pierwszy dzień wakacji w Zielonej Bramie otwieramy dedykowaną dzieciom wyjątkową przestrzeń, którą zaprojektowano tak, aby przybliżyła najmłodszym najbardziej zmysłową dziedzinę sztuki – rzeźbę. Będzie można dotykać, lepić, wąchać, wsłuchiwać się – doświadczać materiałów rzeźbiarskich wszystkimi zmysłami.

Różnorodność faktur, konsystencji, temperatur i zapachów, z których składa się świat, w sztuce najłatwiej odnaleźć w rzeźbie. Ciekawość dziecka stymulowana jest przez otoczenie, którego pragnie doświadczać tak wzrokiem, jak i dotykiem, węchem i słuchem. Wychodząc naprzeciw poznawczym upodobaniom oraz zdolnościom dzieci, otwieramy multisensoryczną wystawę – przestrzeń doświadczalną zbudowaną z… rzeźb.

Czego chcą rzeźby, które na nas patrzą? Czy chcą uruchamiać wszystkie nasze zmysły? Materiały, z których powstały, związane są z otaczającą nas naturą. Wystawa dotyka tych związków i opowiada o pochodzącej z ziemi materii, o procesie jej obróbki i etapach powstawania dzieła sztuki. Snuje opowieść o ziemi i człowieku, który ingerując w naturę, przetwarza i kreuje otaczający świat, a każde jego działanie ma swój początek w spojrzeniu. Musimy uważnie przyjrzeć się dziełu sztuki, aby nas dotknęło. Eksperymentalny charakter ekspozycji zachęca do badania relacji zachodzących między wzrokiem i dotykiem, a tytuł – stanowiący parafrazę dynamicznej, dziecięcej zabawy Raz, dwa, trzy, Baba Jaga patrzy! – wskazuje, że nie tylko my tworzymy posągi, ale również one mają ogromną moc oddziaływania na nas.

Przestrzeń wystawy podzielona została na cztery moduły. Każdy stanowi opowieść o innym materiale rzeźbiarskim: drewnie, glinie, kamieniu i metalu. Obiekty-narzędzia obecne na ekspozycji pozwalają dzieciom doświadczyć dotykowych właściwości i warsztatowych funkcji poszczególnych surowców. Na końcu sali wydzielona została przestrzeń wyciszająca, o ograniczonej ilości bodźców, w której można uspokoić pobudzone zmysły – poleżeć na podłodze, schować się, odetchnąć.

Raz, dwa, trzy, rzeźba patrzy! to również bogaty program wydarzeń edukacyjnych oscylujących wokół zagadnień: wielozmysłowego powrotu do natury i materii otaczającego świata, badawczego postrzegania przyrody, procesu tworzenia rzeźby oraz osadzenia jej w kontekście miejsca.

Wystawa przeznaczona jest głównie dla dzieci od 5 roku życia i ich opiekunów posługujących się językiem polskim, angielskim i ukraińskim. Jeszcze młodsze dzieci? Bez obaw, na pewno też znajdą coś dla siebie.

Szczegóły

Początek:
25 czerwca 2022
Koniec:
16 października 2022
Witryna internetowa:
http://www.mng.gda.pl/wystawy/raz-dwa-trzy-rzezba-patrzy-wystawa-dla-dzieci/

Miejsce wydarzenia

Muzeum Narodowe w Gdańsku | Oddział Zielona Brama
ul. Długi Targ 24
Gdańsk, 80-828 Polska
+ Google Map
Telefon:
+48 58 307 59 12
Witryna internetowa:
http://www.mng.gda.pl/our-services/oddzial-zielona-brama/
NIEZŁA SZTUKA © 2024. ALL RIGHTS RESERVED.