Mieczysław Wejman, wystawa, ŻIH, niezła sztuka

Tańczący 1944. Mieczysław Wejman

Wojciech Fangor, Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu w Toruniu, niezła sztuka

Fangor w CSW w Toruniu

Stefan Gierowski 2013

Dwaj Panowie Pingo/ Kołpanowicz & Cruz, Galeria Miejska we Wrocławiu, niezła sztuka

Dwaj Panowie Pingo/ Kołpanowicz & Cruz

Sean Scully, CSW Toruń, niezła sztuka

Sean Scully. Malarstwo i rzeźba

Posse – Esse, wystawa rzeźby Tomasza Koclęgi, sztuka współczesna, Czeladź, Galeria Sztuki Współczesnej Elektrownia, niezła sztuka

„Posse – Esse”. Wystawa rzeźby Tomasza Koclęgi

Anabolizm, wystawa, przegląd młodej fotografii w Olsztynie, niezła sztuka

Anabolizm. Przegląd młodej fotografii w Olsztynie

Rembrandt, Jeździec polski, Lisowczyk, Łazienki Królewskie, wystawa, Pałac na wyspie, The Frick Collection, niezła sztuka

Królewski Rembrandt. „Jeździec polski” ze zbiorów The Frick Collection w Nowym Jorku

Dwoistość spojrzenia wystawa, Powałka, Galeria Sztuki Współczesnej Elektrownia w Czeladzi, niezła sztuka

„Dwoistość spojrzenia” – zbiorowa wystawa malarstwa

prawda czasu prawda plakatu, wystawa, Miejska Galeria Sztuki w Łodzi, polska szkoła plakatu, niezła sztuka

Prawda czasu, prawda plakatu

Stan rzeczy, wystawa, Muzeum Narodowe w Warszawie, Grażyna Bastek, niezła sztuka

Stan rzeczy

Polityka w sztuce, MOCAK, Kraków, sztuka współczesna, niezła sztuka

Polityka w sztuce

Ostatni szwajcarscy ocalali z Holokaustu

Jerzy Jędrysiak, grafika, wystawa, Zakopane, niezła sztuka

Szepty mojej duszy. Jerzy Jędrysiak – grafiki

Narodowe Forum Muzyki, Wrocław, Rezonanse Sztuki Takie Trio, Stanisław Baj, Krzysztof Gliszczyński, Wojciech Lupa, malarstwo, sztuka polska, niezła sztuka

Rezonanse sztuki XII. Takie Trio – Baj, Gliszczyński, Lupa

Józef Gielniak, linoryt, sztuka polska, wystawa, niezła sztuka

Józef Gielniak – mistrz Linorytu. Życie i twórczość

Tylko nie udawaj obrazy i ekfrazy, Muzeum Archidiecezji Warszawskiej, Wojciech Weiss, Hokusai, Wojciech Gerson, sztuka polska Jacek Malczewski, Wigilia na Syberii, niezła sztuk

Tylko nie udawaj… obrazy i ekfrazy

Korzenie. Rusza wystawa Karoliny i Jacka Zwoniarskich w Łodzi

Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

Stan rzeczy

29 kwietnia 20227 sierpnia 2022

Stan rzeczy
29.04 – 07.08.2022
Muzeum Narodowe w Warszawie
Kuratorki wystawy: Grażyna Bastek (Zbiory Dawnej Sztuki Europejskiej MNW), Monika Janisz (Zbiory Sztuki Zdobniczej MNW)

więcej informacji »

Stan rzeczy, wystawa, Muzeum Narodowe w Warszawie, Grażyna Bastek, niezła sztuka


Rzeczy od tysięcy lat towarzyszą ludziom i służą w codziennych czynnościach: wstajemy, jemy, pracujemy, bawimy się, leczymy, śpimy. Wymyślane i wytwarzane przez człowieka, decydują o jakości i komforcie naszego życia, mają wpływ na zwyczaje i rytuały, a ich posiadanie definiuje społeczny status. Wystawa „Stan rzeczy” opowie o przenikaniu się świata ludzi i przedmiotów. Będzie to nie tylko panorama zapomnianych rzeczy i ludzkich zwyczajów, lecz także szeroka prezentacja zabytków z różnych epok, kultur i stron świata, zgromadzonych przez Muzeum w ciągu 160 lat istnienia.

Stan rzeczy, wystawa, Muzeum Narodowe w Warszawie, Grażyna Bastek, niezła sztuka

Nieznany malarz, Medalion z okiem mężczyzny | przed 1850, z kolekcji książąt Hesji-Darmstadt, Muzeum Narodowe w Warszawie

Stan posiadania

Châtelaine z zegarkiem, châtelaine: k. XVIII w.; zegarek: A. Moilliet, Genewa, ok. 1800, Muzeum Narodowe w Warszawie

Châtelaine z zegarkiem, châtelaine: k. XVIII w.; zegarek: A. Moilliet, Genewa, ok. 1800, Muzeum Narodowe w Warszawie

W zbiorach MNW znajduje się około 830 tysięcy dzieł sztuki. To malarstwo, rzeźba, rysunki oraz ryciny, fotografie, numizmaty, a także przykłady dawnego rzemiosła artystycznego i współczesnego wzornictwa. Na wystawie „Stan rzeczy” znajdzie się wybór ponad 200 najciekawszych i najbardziej zagadkowych spośród nich. Rzeczy na wystawie zostaną uporządkowane w układzie odpowiadającym rytmowi dnia i nocy człowieka – od porannej toalety poprzez domową rutynę aż po zabawę, odpoczynek i sen.

W ten sposób cała przeszłość ludzkiej kultury i cywilizacji, utrwalona w przedmiotach codziennego użytku, zostanie streszczona w jednym dniu. W układzie ekspozycji pominięto wszelkie ograniczenia geograficzne, historyczne i etniczne.

Stan rzeczy, wystawa, Muzeum Narodowe w Warszawie, Grażyna Bastek, niezła sztuka

Akwamanile, zapewne Dolna Saksonia, k. XIII w., Muzeum Narodowe w Warszawie

Niektóre z prezentowanych zabytków dzieli aż 40 wieków historii. Najstarszy to pochodzący z okresu Średniego Państwa egipski rozcieracz do kosmetyków, najnowszy – magnetofon szpulowy Koncert z 1978 roku.

Stany pochodzenia

Na wystawie zostaną zaprezentowane wyrafinowane i misternie wykonane przedmioty, które należały do bogatych mieszczan, arystokracji i władców. Będzie można zobaczyć m.in. miniaturowe meble do domków dla lalek, słój na pijawki, melonik Bronisława Krystalla, ozdobne japońskie figurki, zestaw przyrządów do formowania palców służący dwudziestowiecznym elegantkom oraz kunsztowna oprawa do bukietu należąca do Elizy Orzeszkowej.

Stan pamięci o przedmiotach

Muzeum czyni rzeczy nieśmiertelnymi. Wpisanie do muzealnego inwentarza nadaje przedmiotom status zabytków i czyni z nich dziedzictwo kulturowe. Rzeczy bezpiecznie trwają, lecz z biegiem pokoleń popadają w zapomnienie. Szkandela, parura, lizeska, egreta, szatlenka, robdeszan – tych przedmiotów prezentowanych na wystawie prawie nikt już nie pamięta.

Forma innych przez lata zmieniła się tak bardzo, że dziś nie umielibyśmy się nimi posłużyć. Użytkownicy smartfonów zapewne nie potrafiliby zadzwonić z telefonu z 1932 roku i nie uruchomiliby powojennego projektora Bajka. Wystawa w MNW przywraca wszystkie te przedmioty zbiorowej pamięci.

Stan współczesnych rzeczy

Dawniej przedmioty były solidnie wykonane. Miały służyć ich właścicielom przez długie lata, a upływ czasu dodawał im jedynie szlachetności. Rzeczy były dziedziczone i trafiały do kolejnych pokoleń użytkowników. Ekspozycja będzie pochwałą tradycyjnego i starannego rzemiosła, zastępowanego obecnie przez tanią i dużo mniej trwałą produkcję masową. Poruszy także temat konsumpcjonizmu i odpowiedzialności człowieka za współcześnie powstające przedmioty. Ma sprowokować do pytań o jakość i trwałość rzeczy, którymi dziś się posługujemy, a także o możliwości ich ponownego wykorzystania.

Wystawa „Stan rzeczy” jest jednym z wydarzeń jubileuszu 160-lecia Muzeum. Ekspozycji towarzyszy katalog, zawierający m.in. esej wizualny Agnieszki Rayss oraz tekst Marcina Wichy, który jest także współautorem – wraz z Tomaszem Fryczem – projektu graficznego książki. Przygotowano także bogaty program towarzyszący.

Materiały prasowe Muzeum Narodowe w Warszawie


fleuron, pipsztok, niezła sztuka

Stan rzeczy i umysłu

Jesteśmy zrośnięci z rzeczami. Pierwszym przedmiotem, po który sięgamy rano, zazwyczaj jest smartfon. Wyłączamy nastawiony w nim budzik i sprawdzamy godzinę. Bardzo często jest on również ostatnią rzeczą, którą trzymamy w ręku przed pójściem spać (nasze ulubione urządzenie wymaga przecież doładowania). Potoczna nazwa przenośnego telefonu – komórka – przywołuje skojarzenia z lokatorską piwnicą i świetnie oddaje charakter współczesnych smartfonów. To wirtualny składzik informacji. Wpływowy filozof Byung-Chul Han zauważył, że chociaż żyjemy w świecie hiperprodukcji i hiperkonsumpcji, to mamy coraz większą obsesję na punkcie nie-rzeczy. (…)

Współczesna refleksja nad uzależnieniem od rzeczy jest wyrazem sprzeciwu wobec nienasyconego kapitalizmu i wybujałej konsumpcji oraz próbą wzięcia obywatelskiej odpowiedzialności za przyszłość planety. Jej zasoby są nadmiernie eksploatowane, a przemysłowe zanieczyszczenia niszczą ekosystem. Brzmi banalnie? Tak, a jednocześnie złowieszczo. Ile przedmiotów posiadamy w naszych domach? W tych większych podobno nawet kilkanaście tysięcy. Dla porównania – w Muzeum Narodowym jest ok. 850 000 zabytków. Rozmaitych. Większość pochodzi z ludzkich siedzib – mieszczańskich, szlacheckich, arystokratycznych i królewskich. (…)

W muzealnych magazynach i zaprzyjaźnionych instytucjach szukaliśmy przedmiotów o niejasnej dziś funkcji i tajemniczych nazwach. Znaleźliśmy zograskop, lizeskę, bużuarek, trembleskę, kraszuarkę i wiele innych. Te przedmioty zniknęły z naszego życia, a ich nazwy zostały zapomniane. Ich miejsce zajęły jednak inne, o innych nazwach, ale tych samych funkcjach, bo w codziennym, domowym życiu od tysięcy lat wykonujemy te same czynności, przy których posługujemy się przedmiotami. (…)

Rzeczy zgromadzone na wystawie pochodzą z różnych epok, kultur i stron świata. Prezentujemy je w układzie odpowiadającym rytmowi dnia i nocy – od porannej toalety poprzez domową rutynę aż po zabawę, odpoczynek i sen. Dlatego egipskie naczynka do przechowywania kosmetyków eksponowane są obok dziewiętnastowiecznego neseseru z akcesoriami higienicznymi. Jak się zdaje, po raz pierwszy w historii Muzeum Narodowego przechowywane w jego magazynach sedesy, nocniki i bidety trafią na piętra ekspozycyjne. Wystawa jest bowiem nie tylko panoramą zapomnianych przedmiotów i zwyczajów, ale też opowieścią o Muzeum i o ludziach.

Grażyna Bastek, Stan rzeczy i umysłu. Fragmenty wstępu do katalogu wystawy Stan Rzeczy, Muzeum Narodowe w Warszawie 2022

Szczegóły

Start:
29 kwietnia 2022
Koniec:
7 sierpnia 2022
Wydarzenie Category:
Wydarzenie Tagi:

Miejsce

Muzeum Narodowe w Warszawie
Al. Jerozolimskie 3
00-495 Warszawa, Polska
+ Google Map
Telefon:
+48 22 621 10 31
Strona internetowa:
http://www.mnw.art.pl