Skip to content Skip to footer
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Stanisław Szukalski i Szczep Szukalszczyków herbu Rogate Serce

22 kwietnia 20209 sierpnia 2020

Wernisaż: 22 kwietnia 2020 r.
godz. 17.00
Muzeum Górnośląskie w Bytomiu
Wystawa czynna do: 9 sierpnia 2020 r.
Kurator: Agnieszka Bartków


Fot. Fragment rzeźby „Bolesław Śmiały (Prawy)” ze zbiorów Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu (1926-1928, brąz)
Fot. Fragment rzeźby „Bolesław Śmiały (Prawy)” ze zbiorów Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu (1926-1928, brąz)

22 kwietnia 2020 roku w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu zostanie otwarta wystawa prac Stanisława Szukalskiego i Szczepu Szukalszczyków herbu Rogate Serce. W przeważającej części na ekspozycji znajdą się prace ze zbiorów własnych – rzeźby Stanisława Szukalskiego, projekt Medalu Katyńskiego, prace graficzne oraz rysunkowe, a także kolekcja ponad stu prac samych Szczepowców. Wystawę wzbogacą również artefakty w postaci korespondencji artystów, fotografii oraz katalogów wydawanych w latach działalności grupy. Istotnym elementem ekspozycji będą rzeźby autorstwa Szukalskiego użyczone przez Muzeum Narodowe w Warszawie, a także prace Szczepowców i artefakty pochodzące z kolekcji prywatnych.

Wystawa stwarza okazję na zobaczenie niezwykle interesującego dorobku twórczego Stacha z Warty, wyróżniającego się złożonym charakterem interpretacyjnym prac, a także twórczości poszczególnych szczepowców, która obrazuje nie tylko zależność od wpływów Szukalskiego, ale także dążenie do osiągnięcia artystycznej samodzielności.

Obok dzieł Stanisława Szukalskiego, zaprezentowane zostaną prace m.in. Jerzego Baranowskiego, Wacława Boratyńskiego, Antoniego Bryndzy, Franciszka Frączka, Czesława Kiełbińskiego, Mariana Konarskiego, Michała Stańko, Norberta Strassberga, Fryderyka Śmieszka oraz Stefana Żechowskiego.

W 2014 roku rodzina Antoniego Bryndzy przekazała dla Muzeum Górnośląskiego dar w postaci kilkudziesięciu prac Szczepowców, które na ekspozycji pojawią się po raz pierwszy.

Wystawie towarzyszyć będzie bogato ilustrowana publikacja.

Więcej informacji >>

Szczegóły

Początek:
22 kwietnia 2020
Koniec:
9 sierpnia 2020

Miejsce wydarzenia

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu
plac Jana III Sobieskiego 2
Bytom, 41-902 Polska
+ Google Map
Telefon:
+48 32-281-82-94 w. 111
Witryna internetowa:
http://muzeum.bytom.pl/
NIEZŁA SZTUKA © 2024. ALL RIGHTS RESERVED.