Skip to content Skip to footer
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

Świat nierealny, lecz poznawalny. Malarstwo Magdaleny Shummer

19 kwietnia 202431 grudnia 2024

Świat nierealny, lecz poznawalny. Malarstwo Magdaleny Shummer, wystawa, malarstwo, sztuka polska, sztuka współczesna, niezła sztuka
Świat nierealny, lecz poznawalny. Malarstwo Magdaleny Shummer, wystawa, malarstwo, sztuka polska, sztuka współczesna, niezła sztuka
Wystawa Świat nierealny, lecz poznawalny. Malarstwo Magdaleny Shummer

Wystawa monograficzna Magdaleny Shummer jest kolejną wystawą prezentującą dorobek wybitnych artystów z kręgu sztuki nieprofesjonalnej, której bogate zbiory muzeum stara się sukcesywnie prezentować publiczności. Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie gromadzi prace artystki od 2008 roku systematycznie powiększając kolekcję o kolejne zakupy obrazów. Celem wystawy jest zaprezentowanie szerszej publiczności sylwetki i dorobku artystycznego malarki w ramach cyklu, który rozpoczęły wystawy prac Nikifora i malarek warszawskich.

Artystka określa swój styl jako realizm poetycki. Jednak jej prace są nie tylko poetyckie, ale wręcz magiczne. Malarstwo Magdaleny Shummer cechuje niezwykła wprost dbałość o szczegóły, widoczna przede wszystkim w drobnych elementach fantazyjnych roślin czy detalach wnętrz będących tłem dla portretów i scen rodzajowych. Na obrazach artystki zawsze są obecne zwierzęta – nie tylko uwielbiane koty, psy, zwierzęta gospodarskie, jak również te dzikie i egzotyczne, umieszczane zazwyczaj w scenerii przyrody. To zwierzęta są zawsze najważniejszym podmiotem w malarstwie artystki, nawet jeśli znajdują się na drugim planie i wydają się jedynie towarzyszyć ludziom.

Świat nierealny, lecz poznawalny. Malarstwo Magdaleny Shummer, wystawa, malarstwo, sztuka polska, sztuka współczesna, niezła sztuka
Wystawa Świat nierealny, lecz poznawalny. Malarstwo Magdaleny Shummer

O artystce

Magdalena Shummer urodziła się w 1930 roku, młodzieńcze lata spędziła w Warszawie, ale dorosłe życie za granicą – kilka lat w Europie i ponad 30 w Stanach Zjednoczonych. Maluje od ponad 60 lat prezentując swoje prace w galeriach europejskich i amerykańskich, a od 2000 roku, kiedy wraz mężem Wojciechem Fangorem zamieszkała w Błędowie koło Grójca, w galeriach polskich.

Studiowała krótko historię sztuki na Uniwersytecie Warszawskim, chcąc zbliżyć się do świata sztuki i zdobyć na ten temat wiedzę, ale tak naprawdę jej malowanie zrodziło się z potrzeby serca, bez żadnych podpowiedzi czy nauk ze strony męża – profesjonalnego artysty malarza po Akademii Sztuk Pięknych. Oczywistym jest, że codzienne obcowanie z artystą, rozmowy na temat sztuki, musiały wpłynąć na własną świadomość malarską. Jak sama stwierdziła wszystko miała pod ręką, pełny warsztat malarski, wystarczyło tylko sięgnąć i malować.

Artystka podejmowała też próby, częstokroć na prośbę różnych osób ze swojego otoczenia, malowania portretów. Jednym z pierwszych był portret ojca, potem przyjaciół czy sąsiadów a następnie portrety amerykańskich znajomych m.in. właścicielki galerii, w której sprzedawała będąc w USA swoje prace, znanych postaci ze świata mody czy filmu jak również znanych rodzimych celebrytów. Nie są to często klasyczne portrety, a raczej wizerunki w plenerowej scenerii.

Obrazy maluje cieniutkimi pędzelkami głównie na płycie pilśniowej, ostatnio też na utwardzonym kartonie farbami olejnymi, ale w jej dorobku są również wycinane z blachy, a następnie malowane w charakterystycznym dla artystki stylu sylwety zwierząt.

Kuratorki: Joanna Kalinowska, Alicja Mironiuk Nikolska
Identyfikacja graficzna wystawy: Lotne Studio

Szczegóły

Początek:
19 kwietnia 2024
Koniec:
31 grudnia 2024
Kategoria Wydarzenie:
Witryna internetowa:
https://ethnomuseum.pl/wystawy/swiat-nierealny-lecz-poznawalny/

Miejsce wydarzenia

Państwowe Muzeum Etnograficzne
Kredytowa 1
Warszawa, mazowieckie 00-056 Polska
+ Google Map
Telefon:
22 827 76 41
Witryna internetowa:
http://www.ethnomuseum.pl
NIEZŁA SZTUKA © 2024. ALL RIGHTS RESERVED.