Skip to content Skip to footer
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Ukraina. Wzajemne spojrzenia

17 września 202116 stycznia 2022

Ilja Riepin, Ukraina wzajemne spojrzenia, wystawa, MCK, niezła sztuka

Ukraina. Wzajemne spojrzenia

16 września 2021 r. – 16 stycznia 2022 r.
Międzynarodowe Centrum Kultury
Kuratorki: dr Oksana Barshynova (NAMU, Kijów), dr Żanna Komar (MCK)


Ilja Riepin, Ukraina wzajemne spojrzenia, wystawa, MCK, niezła sztuka
Ilja Riepin, Śmiejący się Kozak, studium do obrazu Zaporożcy piszący list do sułtana tureckiego | 1890, Narodowe Muzeum Sztuki Ukrainy, Kijów

Wystawa, pomyślana jako wspólna polsko‐ukraińska analiza kulturowych i historycznych narracji określanych jako „ukraińskie mity”, prześledzi poprzez dzieła z najważniejszego kijowskiego muzeum sztuki stereotypy i wyobrażenia funkcjonujące zarówno w Polsce, jak i na Ukrainie.

Kozacy, step i ukraińskie chaty spod pędzli klasyków: Szewczenki, Brandta czy Riepina zestawione zostaną z dziełami artystów awangardy początku XX wieku oraz twórców współczesnych.

Da to wyobrażenie o żywotności mitów i ich współczesnych inkarnacjach, pozwoli prześledzić kanon ukraińskiej tożsamości, ale i przyjrzeć się dzisiejszej Ukrainie.

Ukraina już od trzydziestu lat jest niepodległa. Jest również bliska, wielopostaciowa, zaskakująca i waleczna. Taka też jest wystawa Ukraina. Wzajemne spojrzenia w Międzynarodowym Centrum Kultury. Jeszcze nigdy nie prezentowano polskiej publiczności dzieł, które tak wiele mówiłyby o naszym wschodnim sąsiedzie. Dzięki temu wzajemnemu spojrzeniu stajemy się jeszcze sobie bliżsi. Wspólna polsko-ukraińska analiza kulturowych i historycznych narracji określanych jako „ukraińskie mity”, zachęca do refleksji nad bliskością Ukrainy i Polski, ich historii i współczesności w perspektywie sąsiedztwa i porozumienia.

Leszek Sobocki, Polonia, MCK Ukraina wystawa, niezła sztuka
Leszek Sobocki, Polonia | 1981-1982, kolekcja prywatna

Dają one wyobrażenie o żywotności mitów i ich obecnych wcieleniach. Narracja zderza się również sporadycznie z Rosją i Związkiem Radzieckim, niekiedy z Turcją i ze światem islamskim. Zilustrowana jest dziełami sztuki ukraińskiej i polskiej; prawosławnej, unickiej i katolickiej; dawnej, dwudziestowiecznej i współczesnej.

Wystawa przygotowywana we współpracy z Narodowym Muzeum Sztuki Ukrainy w Kijowe (NAMU).

Szczegóły

Początek:
17 września 2021
Koniec:
16 stycznia 2022
Witryna internetowa:
https://mck.krakow.pl/wystawa-ukraina-wzajemne-spojrzenia

Miejsce wydarzenia

Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie
Rynek Główny 25
Kraków, 31-008 Polska
+ Google Map
Telefon:
12 42 42 800
Witryna internetowa:
http://mck.krakow.pl/
NIEZŁA SZTUKA © 2024. ALL RIGHTS RESERVED.