Skip to content Skip to footer
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Vilhelm Hammershøi. Światło i cisza

21 listopada 20216 lutego 2022

Vilhelm Hammershøi Wnętrze na Strandgade, blask słoneczny na podłodze

Vilhelm Hammershøi.
Światło i cisza

21 listopada 2021 r. – 06 lutego 2022 r.
Muzeum Narodowe w Poznaniu

Vilhelm Hammershøi Wnętrze na Strandgade, blask słoneczny na podłodze
Vilhelm Hammershøi, Wnętrze na Strandgade, blask słoneczny na podłodze | 1901, Statens Museum for Kunst, Kopenhaga

Muzeum Narodowe w Poznaniu przygotowuje pierwszą w Polsce i w naszej części Europy wystawę monograficzną wyjątkowego artysty skandynawskiego Vilhelma Hammershøia. Wystawa zatytułowana “Vilhelm Hammershøi. Światło i cisza” to wydarzenie niezwykłej wagi. Po raz pierwszy miłośnicy sztuki w Polsce będą mieli okazję zetknięcia się z dziełami tego najwybitniejszego duńskiego artysty.

Hammershøi malował nastrojowe krajobrazy, realistyczne portrety, niezwykłe widoki architektury, a przede wszystkim wnętrza emanujące atmosferą ciszy. Celem wystawy jest przybliżenie szerokiego zakresu jego osiągnięć artystycznych, a ponadto zgłębienie kluczowych problemów twórczości, takich jak kolorystyczne wyrafinowanie, oszczędność narracji, rola światła, kontemplacyjny nastrój czy wyczucie przestrzeni. W ramach wystawy zaprezentowane zostaną zarówno najbardziej znane obrazy duńskiego mistrza, jak również rzadko eksponowane rysunki i akwarele, a także fotografie będące dla artysty autonomicznym medium twórczym. Dzięki zebraniu prac ze wszystkich okresów twórczej aktywności, od studiów na Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Kopenhadze, aż po ostatnie lata życia, możliwe będzie ponadto prześledzenie rozwoju stylu Hammershøia.

Wystawa organizowana jest we współpracy ze Statens Museum for Kunst w Kopenhadze, skąd wypożyczone zostaną jedne z najważniejszych i najsłynniejszych dzieł duńskiego mistrza. Obrazy Hammershøia będą wypożyczone także z innych wiodących muzeów i instytucji sztuki, m.in. z Hirschsprung Collection w Kopenhadze, Musée d’Orsay w Paryżu, Nasjonalmuseet w Oslo czy Alte Nationalgalerie w Berlinie, jak również z prywatnej kolekcji Ambasadora Johna L. Loeba Jr.

Szczegóły

Początek:
21 listopada 2021
Koniec:
6 lutego 2022

Miejsce wydarzenia

Muzeum Narodowe w Poznaniu
Aleje Marcinkowskiego 9
Poznań, 61-745 Polska
+ Google Map
Telefon:
+48 61 85 68 000
Witryna internetowa:
http://www.mnp.art.pl
NIEZŁA SZTUKA © 2024. ALL RIGHTS RESERVED.