Skip to content Skip to footer
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

W stronę Nowoczesności. II Grupa Krakowska. Z kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie

22 kwietnia 202324 września 2023

W stronę Nowoczesności. II Grupa Krakowska. Z kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie, wystawa, sztuka polska, sztuka współczesna, malarstwo
W stronę Nowoczesności. II Grupa Krakowska. Z kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie, wystawa, sztuka polska, sztuka współczesna, malarstwo
Wystawa W stronę Nowoczesności. II Grupa Krakowska. Z kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie

Po „Młodej Polsce” i „Kolorze i formie…” przyszedł czas na przybliżenie naszej publiczności awangardy polskiej z lat 1945 – 1968. Zaprezentujemy ponad 90 dzieł 25 artystów, wśród których znajdą się m.in.: Maria Jarema, Tadeusz Kantor, Kazimierz Mikulski, Erna Rosenstein, Teresa Rudowicz, Jonasz Stern, Karol Pustelnik, Jadwiga Maziarska, Alfred Lenica, Marian Szulc, Jan Tarasin, Jan Lebenstein, Jerzy Tchórzewski, Daniel Mróz, Tadeusz Brzozowski, Jerzy Nowosielski, Jerzy Skarżyński, Janina Kraupe – Świderska, Maria Pinińska – Bereś. W głównej mierze to członkowie II Grupy Krakowskiej, ale obok ich prac będą też wyeksponowane dzieła wielkich artystycznych indywidualności tamtych lat: Andrzeja Wróblewskiego, Stefana Gierowskiego, Wojciech Fangora czy Aliny Szapocznikow. Dzisiaj wszystkich tych artystów nazywamy klasykami nowoczesności – ich twórczość stała się bowiem nie tylko punktem odniesienia dla kolejnych pokoleń artystów, ale też pokazuje wielotorowość rozwoju i bogactwo tematyczne polskiej sztuki po 1945 roku: od prób uporania się z wojenną traumą, przez malarstwo materii, surrealizm, abstrakcję aż po współczesne eksperymenty formalne. Kuratorką ekspozycji jest Anna Budzałek z Działu Sztuki Współczesnej Muzeum Narodowego w Krakowie. Ekspozycja „W stronę Nowoczesności. II Grupa Krakowska. Z kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie” będzie dostępna od soboty, 22 kwietnia br. do 24 września 2023.

II Grupa Krakowska była najważniejszą, najbardziej twórczą grupą w powojennym życiu artystycznym Krakowa. Siłą tego stowarzyszenia były wielkie indywidualności, które nadawały ton i kierunek twórczych poszukiwań. Historia ukonstytuowania się tej drugiej Grupy Krakowskiej – powojennej, kontynuującej do pewnego stopnia tradycje przedwojennej imienniczki – wiąże się z kilkoma poprzedzającymi ją inicjatywami wystawienniczymi oraz ugrupowaniami artystycznymi.

Po II wojnie światowej, która rozproszyła większość twórców I Grupy Krakowskiej, Maria Jarema, Jonasz Stern wraz z Jadwigą Maziarską oraz Erną Rosenstein, podjęli na nowo działalność artystyczną, łącząc się ze środowiskiem młodszych twórców awangardowych, które w czasie okupacji uformowało się wokół konspiracyjnego teatru prowadzonego przez Tadeusza Kantora (m.in. Tadeusz Brzozowski, Adam Hoffman, Kazimierz Mikulski, Jerzy Nowosielski, Mieczysław Porębski, Jerzy Skarżyński). Powstało w ten sposób nowe ugrupowanie nowoczesnych artystów pod nazwą Grupa Młodych Plastyków.

W roku 1945 odbyła się pierwsza wystawa Młodych Plastyków w lokalu Związku Literatów w Krakowie. Rok później urządzono ich wystawę w Pałacu Sztuki w Krakowie. Na przełomie 1948/9 r. zorganizowano w krakowskim Pałacu Sztuki pierwszą ogólnopolską Wystawę Sztuki Nowoczesnej. Po kilkuletniej przerwie, w roku 1955 odbył się w lokalu ZPAP w Krakowie pokaz prac krakowskich artystów nowoczesnych pod nazwą „Wystawa 9 malarzy”. W roku następnym, pod kierunkiem Tadeusza Kantora, powstał teatr Cricot 2. Występowali w nim artyści, którzy sami przygotowywali scenografie i kostiumy.

W 1956 roku, w atmosferze odwilży politycznej, odbyło się założycielskie spotkanie II Grupy Krakowskiej, a 9 maja następnego roku oficjalnie zostało zarejestrowane Stowarzyszenia Artystyczne Grupa Krakowska, która w następnych latach wzbogacała się o kolejnych artystów.

Szczegóły

Początek:
22 kwietnia 2023
Koniec:
24 września 2023
Kategoria Wydarzenie:
Witryna internetowa:
http://muzeum.gliwice.pl/pl/wystawa/w-strone-nowoczesnosci-ii-grupa-krakowska-z-kolekcji-muzeum-narodowego-w-krakowie

Miejsce wydarzenia

Muzeum w Gliwicach | Willa Caro
ul. Dolnych Wałów 8a
Gliwice, 44-100 Polska
+ Google Map
Telefon:
32 231 08 54
Witryna internetowa:
http://www.muzeum.gliwice.pl
NIEZŁA SZTUKA © 2024. ALL RIGHTS RESERVED.