Skip to content Skip to footer
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

„Raz widziałem przy niedzieli rybki srebrne trzy w kąpieli…” W świecie ilustracji i rzeźb Józefa Wilkonia

8 lipca 202026 września 2020

„Raz widziałem przy niedzieli rybki srebrne trzy w kąpieli…”
W świecie ilustracji i rzeźb Józefa Wilkonia

Wernisaż: 08 lipca 2020 r.
Muzeum Miejskie w Tychach
Wystawa czynna do: 26 września 2020 r.
Kuratorka: Agata Berger–Połomska

Ekspozycja jest zaproszeniem do świata kreowanego przez Józefa Wilkonia. Ten 90–letni mistrz ilustracji dziecięcej to też malarz, rzeźbiarz i autor scenografii. Zilustrował blisko dwieście książek dla dzieci i dorosłych – współpracował m.in. z „Naszą Księgarnią”, „Czytelnikiem”, Wydawnictwem Literackim, Krajową Agencją Wydawniczą. Jego oryginalny styl jest natychmiast rozpoznawalny dzięki charakterystycznej kresce, indywidualnym środkom wyrazu i malarskości przedstawienia.

fot. materiały organizatora
fot. materiały organizatora

Jedną z pierwszych ilustracji był paw, kolejnymi były ryby, tygrysy, mamuty, osiołek Joko, koty, psy, konie i wiele innych — przez lata powstał cały zwierzyniec. Prezentowany na wystawie zwierzęcy repertuar jest niezwykły — stanowią go ilustracje, a także „ilustracje przestrzenne” — jak o swoich rzeźbach mówi sam Mistrz.

fot. materiały organizatora
fot. materiały organizatora

W kolejnych przestrzeniach wystawy przemierzysz przestworza, by następnie udać się w gęstwinę puszczy oraz do egzotycznej i nieujarzmionej dżungli, poznasz także tajemnice morskich głębin. Otworem stanie inspirujący świat trzech żywiołów — powietrza, ziemi oraz wody — mniej lub bardziej znany, nieustannie nas otaczający, w którym doskonale odnajdują się różnorodne zwierzęta. To świat zmieniających się zjawisk natury — choć niezwykle barwny, bywa także mroczny i tajemniczy.

fot. materiały organizatora
fot. materiały organizatora

Wystawa skierowana jest do najmłodszych oraz do rodzin, aby wspólnie eksplorować i doświadczać. To też propozycja dla dorosłych, których zapraszamy w sentymentalną podróż do dzieciństwa i przypomnienia sobie literatury dziecięcej, która nas kształtowała.

Prezentowane na wystawie ilustracje oraz rzeźby pochodzą ze zbiorów Fundacji „Arka” im. Józefa Wilkonia.

Miejsce wydarzenia

Polska + Google Map
NIEZŁA SZTUKA © 2024. ALL RIGHTS RESERVED.