Skip to content Skip to footer
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Wrocław według Bacha

9 listopada 202127 lutego 2022

Heinrich Mützel, Ratusz we Wrocławiu - widok od południowego wschodu, rysunek, sztuka XIX w., Niezła Sztuka

Wrocław według Bacha

09 listopada 2021 r. – 27 lutego 2021 r.
Muzeum Narodowe we Wrocławiu
Kuratorka wystawy: Aurelia Zduńczyk

Heinrich Mützel, Ratusz we Wrocławiu - widok od południowego wschodu, rysunek, sztuka XIX w., Niezła Sztuka
Uczeń Carla Bacha Heinrich Mützel, Ratusz we Wrocławiu – widok od południowego wschodu | 1825

Pierwsza monograficzna wystawa Carla Daniela Davida Friedricha Bacha, na której zaprezentowany zostanie między innymi bezcenny zbiór 190 rysunków ukazujących najważniejsze budowle, pomniki, place Wrocławia, a także mosty, wykute w kamieniu rzeźby czy – w niemal 85 procentach niezachowane do naszych czasów – portale domów mieszczańskich.

Tworzące zestaw sześciu tek rysunki prezentują niezwykły portret miasta stojącego u progu nowoczesności, modernizacji i rozbudowy, uchwyconego ręką artysty w ostatnim momencie przed wynalezieniem i upowszechnieniem fotografii. Unikatowy zbiór wykorzystany był wielokrotnie do odtwarzania zniszczonych wrocławskich zabytków. Rysunki z jubilerską precyzją wykonali w latach 1823–1828 pod okiem pierwszego dyrektora Wrocławskiej Szkoły Sztuk – Carla Bacha – trzej studenci: Heinrich Mützel, Heinrich Hillebrandt i Ernst Wiedemann.

Celem wystawy jest również przybliżenie zwiedzającym niezwykle interesującej postaci inicjatora powstania zbioru Carla Bacha, dziś zupełnie już zapomnianego pierwszego na Śląsku artysty pochodzenia żydowskiego, którego twórczość potwierdzają zachowane źródła archiwalne, jak i same dzieła. Bach był również pierwszym dyrektorem szkoły dziś znanej pod nazwą Akademii Sztuk Pięknych, pod którego kierunkiem wykształciło się całe pokolenie rzemieślników tworzących oblicze śląskiej sztuki użytkowej przez kolejne dziesięciolecia.

Na wystawie zaprezentowany zostanie także fragment znajdującej się w zbiorach Muzeum kolekcji rysunków i grafik Bacha, jak również wykonywane według jego projektu w śląskich fabrykach naczynia ceramiczne czy lichtarze i wydawane przez niego pisma poświęcone teorii sztuki pełniące funkcję podręczników pomagających w kształceniu z zakresu techniki rysunku oraz umiejętnemu stosowaniu zasad proporcji wykreślanych form. Z pewnością atrakcją wystawy będą projekty monumentalnych pomników autorstwa Bacha oraz obrazy z jego prywatnej kolekcji. Na wystawie zaprezentowany zostanie również bezcenny, wypożyczony z Biblioteki Uniwersyteckiej we Wrocławiu, sztambuch artysty pokazujący sieć zawodowych powiązań i kontaktów malarza.

Wystawie towarzyszył będzie rozbudowany program edukacyjny, przybliżający za pomocą gier i zabaw dzieje Wrocławia, jak również wygląd i lokalizację najcenniejszych zabytków miasta.

Szczegóły

Początek:
9 listopada 2021
Koniec:
27 lutego 2022
Witryna internetowa:
https://mnwr.pl/wroclaw-wedlug-bacha-zapowiedz-wystawy-czasowej/

Miejsce wydarzenia

Muzeum Narodowe we Wrocławiu
Pl. Powstańców Warszawy 5
Wrocław, 50-153 Polska
+ Google Map
Telefon:
(+48 71) 372 51 50
Witryna internetowa:
http://www.mnwr.art.pl
NIEZŁA SZTUKA © 2024. ALL RIGHTS RESERVED.