Skip to content Skip to footer
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Zakopane. Wyrzeźbione. Namalowane

7 października 202331 marca 2024

Zakopane. Wyrzeźbione. Namalowane, sztuka polska, sztuka współczesna, malarstwo, grafika, rzeźba, niezła sztuka
Zakopane. Wyrzeźbione. Namalowane, sztuka polska, sztuka współczesna, malarstwo, grafika, rzeźba, niezła sztuka
Wystawa Zakopane. Wyrzeźbione. Namalowane

Wystawa „Zakopane. Wyrzeźbione. Namalowane” przybliża losy współtworzonej przez miejscowych i przyjezdnych osady pod Tatrami, która u schyłku XIX w. ze szczególną mocą zaczęła przyciągać elity artystyczne i intelektualne. Miejscowość wkrótce okrzyknięto „duchową stolicą Polski”, „polskimi Atenami”. Kilka dekad później Rafał Malczewski uznał Zakopane za „pępek świata”, a Witkacy dostrzegł w nim wytwórnię specyficznego polskiego narkotyku zwanego „zakopianiną”. Dowodów na artystyczny ferment w Zakopanem odnajdziemy wiele. To nie tylko teksty literackie, ale także obrazy i rzeźby.

Trzon zorganizowanej przez Muzeum Villa La Fleur wystawy stanowią międzywojenne rzeźby powstałe w środowisku zakopiańskiej Państwowej Szkoły Przemysłu Drzewnego. W ich kubizujących formach poszukujemy śladów mitu niesamowitej góralszczyzny, opowieści o tatrzańskiej przyrodzie i ludziach gór. Ale też fascynacji nowoczesnością, sportem i ruchem.

Wystawa ukazuje, że chociaż Zakopane z uwagi na swoje położenie było enklawą, to jednak sposób myślenia artystów z nim związanych, którzy w swych pracach chętnie łączyli tradycje regionalne z nowoczesnymi formami, bliski był doświadczeniom awangardy paryskiej. Przekonuje o tym zestawienie rzeźb twórców inspirujących się i związanych z Podhalem, w tym ołtarza Bożego Narodzenia Jana Szczepkowskiego, z pracami artystów reprezentujących Francję na Międzynarodowej Wystawie Nowoczesnych Sztuk Dekoracyjnych i Wzornictwa Przemysłowego z 1925 r. Kwestię tę obrazują także „zako-paryskie” poszukiwania Augusta Zamoyskiego.

Zakopane. Wyrzeźbione. Namalowane, sztuka polska, sztuka współczesna, malarstwo, grafika, rzeźba, niezła sztuka
Wystawa Zakopane. Wyrzeźbione. Namalowane

Opowieść o zakopiańskim genius loci współtworzy, obok wspomnianych rzeźb, blisko setka obrazów autorstwa najważniejszych przedstawicieli polskiej sceny artystycznej końca XIX i 1. poł. XX w., w tym m.in.: Władysława Ślewińskiego, Leona Wyczółkowskiego, Stanisława Witkiewicza, Zofii Stryjeńskiej, Leona Chwistka czy Witkacego. Szczególne miejsce wśród wystawianych obiektów zajmują szeroko reprezentowane prace Rafała Malczewskiego – w tym jego najważniejsze kompozycje, takie jak „Deszcz” czy „Auto na tle zimowego pejzażu”. Całość dopełniają fotografie, rzemiosło i historyczne publikacje.

Pokaz prac ze zbiorów Marka Roeflera, wzbogacony został o dzieła z wiodących państwowych kolekcji muzealnych oraz kolekcji prywatnych. W efekcie w Muzeum Villa la Fleur można podziwiać ponad 300 związanych z Zakopanem obiektów.

Wystawa czynna w czwartki, soboty i niedziele w godzinach 10:00-18:00.

Szczegóły

Początek:
7 października 2023
Koniec:
31 marca 2024
Kategoria Wydarzenie:
Witryna internetowa:
https://villalafleur.com/zakopane-wyrzezbione-namalowane/

Miejsce wydarzenia

Villa la Fleur
Szpitalna 14/16
Konstancin-Jeziorna, 05-510 Polska
+ Google Map
Telefon:
22 578 41 77
Witryna internetowa:
https://villalafleur.com/zbiory/
NIEZŁA SZTUKA © 2024. ALL RIGHTS RESERVED.