Skip to content Skip to footer
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Zofia Rydet. Zapis socjologiczny

7 października 202328 stycznia 2024

Zofia Rydet. Zapis socjologiczny
Zofia Rydet. Zapis socjologiczny
Wystawa Zofia Rydet. Zapis socjologiczny

Wystawa fotografii Zofii Rydet to niezwykła okazja do przyjrzenia się z bliska efektom pracy jednej z najbardziej znaczących postaci polskiej fotografii. Rydet była autorką licznych cykli fotograficznych, spośród których „Zapis socjologiczny”, rozpoczęty w 1978 r. i kontynuowany aż do jej śmierci, zyskał szczególne uznanie odbiorców.

Podróżowała po Polsce, fotografując różne grupy społeczne. Wchodząc
z aparatem do wiejskich chat i mieszkań w blokach wykonała tysiące zdjęć pojedynczych osób i rodzin, tworząc obraz prywatnego, codziennego życia Polaków. Założeniem Artystki było pokazanie człowieka w jego najbardziej autentycznym otoczeniu, wśród przedmiotów, którymi się otaczał, które opowiadały jego historię. Zdjęcia wykonywała według jednego schematu – usadawiała fotografowanych na tle „najładniejszej” ściany wypełnionej przedmiotami, prosząc, aby patrzyli prosto w obiektyw bez „żadnych uśmiechów”. Fotografie ukazywały status materialny, upodobania estetyczne i zainteresowania bohaterów reportażu, niejednokrotnie dawały pojęcie o ich poglądach i religijności. Z jednej strony zdjęcia te są intymnym i szczerym portretem Polaków, z drugiej – dokumentacją zmian społecznych zachodzących w powojennej Polsce.

Wystawa prezentowana w Gmachu Głównym Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu obejmuje ok. 100 fotografii, pochodzących z najbardziej znanego dokumentu fotograficznego Zofii Rydet, jakim jest „Zapis socjologiczny”. Wystawie będzie towarzyszył katalog, w którym znajdą się zdjęcia Nowego Sącza i okolic, wykonane głównie w latach 60. XX w., wchodzące w skład większego zbioru pod tytułem Dokumentacje (1950-1978). W ramach wystawy prezentowany będzie film pt. „Nieskończoność dalekich dróg. Podsłuchana i podpatrzona Zofia Rydet.”,wyreżyserowany przez Andrzeja Różyckiego w 1989 r. Dokument jest bardzo osobistym i ujmującym autokomentarzem Artystki do swojej pracy twórczej.

Zofia Rydet. Zapis socjologiczny
Wystawa Zofia Rydet. Zapis socjologiczny

Wystawa zorganizowana dzięki uprzejmości Fundacji im. Zofii Rydet w ramach projektu „Muzea domowe, Ożywianie tożsamości w społecznościach lokalnych Małopolski”.

Szczegóły

Początek:
7 października 2023
Koniec:
28 stycznia 2024
Kategoria Wydarzenie:
Witryna internetowa:
https://muzeum.sacz.pl/kalendarium/zofia-rydet-zapis-socjologiczny

Miejsce wydarzenia

Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu
ul. Lwowska 3
Nowy Sącz, 33-300 Polska
+ Google Map
Telefon:
18 443 77 08
Witryna internetowa:
http://www.muzeum.sacz.pl
NIEZŁA SZTUKA © 2024. ALL RIGHTS RESERVED.