Skip to content Skip to footer
Ładowanie Wydarzenia

← Back to Wydarzenia

BWA Piła

BWA Piła
+ Google Map
ul. Okrzei 9/2
Piła, Wielkopolska 64-920 Polska
67 213 11 82 https://galeriabwa.pila.pl/

Biuro Wystaw Artystycznych Powiatu Pilskiego

Biuro Wystaw Artystycznych Powiatu Pilskiego jest największą i najważniejszą galerią sztuki współczesnej nie tylko w Pile, ale i całym regionie Północnej Wielkopolski.

Biuro Wystaw Artystycznych w Pile zostało utworzone w 1976 roku zarządzeniem wojewody pilskiego i było instytucją wojewódzką. Początkowo, przez kilkanaście miesięcy, miało siedzibę w Wojewódzkim Domu Kultury w Pile, następnie – przez ponad 30 lat – urzędowało w pawilonie przy ul. Ludowej 11. Po reformie administracyjnej kraju w 1998 roku, która zakończyła byt województwa pilskiego, Biuro Wystaw Artystycznych w Pile – już jako Biuro Wystaw Artystycznych i Usług Plastycznych w Pile – z dniem 1 stycznia 1999 roku stało się instytucją kultury finansowaną przez Powiat Pilski, niemniej jednak utrzymało swój zasięg na całą Północną Wielkopolskę. Władze samorządowe starały się zapewnić BWAiUP lepsze warunki do pracy, stąd decyzja o budowie nowego obiektu dla dwóch instytucji kultury – Biura Wystaw Artystycznych i Usług Plastycznych oraz Młodzieżowego Domu Kultury „Iskra”. Nowy obiekt został otwarty w listopadzie 2009 roku. Od tej chwili sztuki uzyskała możliwość jeszcze lepszej pracy.

Od sierpnia 2022 r. instytucja nosi nazwę Biuro Wystaw Artystycznych Powiatu Pilskiego.

Głównym celem działalności Biura Wystaw Artystycznych Powiatu Pilskiego jest upowszechnianie wszystkich dziedzin współczesnej plastyki poprzez organizację wystaw artystycznych, popularyzację sztuki i edukację.

BWA od lat zaznacza swoją obecność na mapie kulturalnej kraju, organizując i sprowadzając do Piły wiele ciekawych wystaw indywidualnych i zbiorowych. Organizowane są wystawy prac artystów związanych ze środowiskiem akademickim Poznania, Torunia, Łodzi, Krakowa, Bydgoszczy, Warszawy i Szczecina. Galeria jest otwarta na wartości zarówno klasyczne jak i nowości. Promowani są przez nią artyści w różnym wieku, dojrzali oraz młodzi, wkraczający do świata sztuki. Pojawia się więc wartościowe malarstwo, rysunek, grafika i rzeźba, tkanina artystyczna, jako techniki należące do klasycznych, prezentuje się też fotografię kreatywną, grafikę komputerową i nowsze media: videoart i film. Galeria balansuje pomiędzy propozycjami tzw. „sztuki środka”, wolnej od szokujących i bulwersujących skojarzeń, wolnej też od ponowoczesnej wtórności. Jedynym kryterium prezentacji jest wysoka jakość artystyczna proponowanych przez twórców prac i postaw, niezależnie od dziedziny, jaką preferują.

Wieloletnia praca ludzi z pasją przyczyniła się do powstania pilskiego środowiska artystycznego, w którym działa wielu znakomitych twórców. Podsumowaniem pracy artystów związanych z Galerią sztuki jest coroczny Przegląd Twórczości Artystów Środowiska Pilskiego „Salon Pilski ART”, jedyna w swoim rodzaju wystawa, na której artyści przedstawiają swoje najciekawsze prace, powstałe w danym roku. W ostatnich latach w tej wystawie uczestniczy każdorazowo ponad 40 artystów.

BWA organizuje także plenery artystyczne dla profesjonalnego środowiska plastycznego z całej Polski, dzięki czemu poprzez regulaminowe darowizny wzbogaca swoją kolekcję sztuki o wybitne dzieła.

BWA dzięki zakupom oraz darowiznom stworzyło własną, znaczącą kolekcję sztuki współczesnej, która obecnie liczy ponad 1000 obiektów. W zbiorach znajdują się prace twórców ze środowiska pilskiego oraz znakomitych artystów polskich i zagranicznych. Zbiory te są wykorzystywane do różnorodnych wystaw tematycznych i problemowych, prezentowanych w Pile i galeriach zaprzyjaźnionych powiatów w kraju, a nawet poza jego granicami.

Poza działalnością wystawienniczą BWA organizuje koncerty muzyczne, jazzowe oraz mini recitale muzyki klasycznej i popularnej. Prowadzi również cykliczną działalność upowszechniającą  język sztuki dla zainteresowanych odbiorców, organizując spotkania autorskie i spotkania z krytykami sztuki. Prowadzi także warsztaty plastyczne dla dorosłych pasjonatów malarstwa.

Ważną częścią działalności BWA są wszelkiego rodzaju publikacje i realizacje audio-video. Każdej wystawie towarzyszy opracowany i wydany drukiem katalog. W 2020 r. BWA zrealizowało dwa cykle filmowe. Pierwszy pt. „Artyści Północnej Wielkopolski” prezentuje sylwetki 8 wybitnych artystów współpracujących z Galerią. Drugi pt. „Nie bój się sztuki” obejmuje 8 odcinków, w których popularyzowani są najwybitniejsi malarze polscy i zagraniczni, a ich twórczość jest omawiana na wybranych przykładach w bardzo przystępny sposób. Oba cykle są udostępnione w mediach społecznościowych oraz prezentowane w lokalnej telewizji kablowej. Liczbę ich odbiorców szacuje się na kilkadziesiąt tysięcy!

BWA Powiatu Pilskiego kreuje życie kulturalne w regionie. Organizuje Noc Muzeów, Narodowe Czytanie, Koncerty Niepodległościowe oraz inne wydarzenia okolicznościowe i artystyczne.

BWA PP spełnia wiele funkcji dla środowiska artystycznego oraz miłośników i odbiorców sztuki w regionie Północnej Wielkopolski, stwarzając pole prezentacji twórczości i równie ważnych dyskusji o kondycji sztuki współczesnej. Przyczynia się do edukacji estetycznej społeczeństwa. Każda wystawa – a w każdym roku organizowanych jest ich kilkanaście – jest nie tylko prezentacją sztuki na najwyższym poziomie, lecz także pretekstem do dyskusji i poszukiwania wartości nieprzemijających. Służy temu także oprawa muzyczna wernisaży (minikoncerty na żywo) oraz odbywające się podczas trwania wystaw koncerty jazzowe, w wykonaniu wybitnych polskich i zagranicznych muzyków. Swoista integracja sztuk wizualnych i dźwięku, czasem poezji, czyli magii słów sprawia, że w galerii unosi się atmosfera sacrum, a sama galeria staje się miejscem godnym świątyni sztuki.

  • Nie znaleziono żadnych wyników.
NIEZŁA SZTUKA © 2024. ALL RIGHTS RESERVED.