Galeria Bielska BWA prezentuje wystawy, festiwale i akcje w przestrzeni publicznej. Współpracuje z instytucjami kultury, galeriami, akademiami sztuk pięknych i uniwersytetami w Polsce i za granicą, a także organizuje programy międzynarodowych rezydencji artystycznych.
Prowadzi działalność wydawniczą, edukacyjną i dokumentacyjną oraz gromadzi kolekcję dzieł sztuki, liczącą obecnie 1073 prace (styczeń 2022).
Promowanie współczesnego malarstwa polskiego historycznie umocowane jest w organizowaniu nieprzerwanie od 1962 roku ogólnopolskiego konkursu malarstwa Bielska Jesień, od 1995 roku odbywającego się co dwa lata jako Biennale Malarstwa Bielska Jesień. Od 2000 roku – na przemian z konkursem dla malarzy – galeria przedstawia wystawę malarstwa współczesnego według koncepcji kuratora wybranego w drodze konkursu lub zaproszonego do realizacji wystawy.
Galeria systematycznie prezentuje twórczość lokalnych artystów: zbiorowe przeglądy środowiskowe odbywają się co trzy, cztery lata, natomiast corocznie organizowane są wystawy indywidualne zarówno artystów z bogatym dorobkiem, nieraz pośmiertne, jak i młodszego pokolenia. Od 2007 roku przeglądy środowiskowe przyjęły formułę Bielskiego Festiwalu Sztuk Wizualnych, prezentującego dokonania licznej grupy artystów w kilku galeriach i przestrzeni miejskiej (w 2018 roku w festiwalu uczestniczyło 200 artystów).
Podejmuje tematykę społeczną i ekologiczną, poprzez organizowanie spotkań, dyskusji, warsztatów, pokazy zaangażowanych społecznie dokumentów filmowych itd. Wydarzenia te często są współorganizowane przez organizacje pozarządowe i aktywistów społecznych.