Skip to content Skip to footer
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Szczegóły i Epizody. Szymborska typograficznie

11 kwietnia 20242 czerwca 2024

Szczegóły i Epizody. Szymborska typograficznie, wystawa, grafika, ilustracja, typografia, sztuka współczesna, niezła sztuka
Szczegóły i Epizody. Szymborska typograficznie, wystawa, grafika, ilustracja, typografia, sztuka współczesna, niezła sztuka
Wystawa Szczegóły i Epizody. Szymborska typograficznie

W cyklu wystaw w Willi Sixta prezentujących projektowanie graficzne i typografię kolejna wystawa złożona z prac, w których litery są podstawową formą graficzną.

Na ekspozycji zobaczymy efekty typograficznych interpretacji wierszy Wisławy Szymborskiej, zrealizowane przez 29 artystek i artystów typografów, zecerów i projektantów graficznych z całej Polski, którzy wspólnie wydali książkę artystyczną „Szczegóły i epizody – Typoantologia wierszy Wisławy Szymborskiej”. Pomysł wydania typograficznej antologii zrodził się podczas spotkania grupy miłośników typografii i dawnego rzemiosła typograficznego. Każdy z artystów posługuje się odrębną metodą i posiada różne doświadczenie, ale wszystkich łączy umiłowanie liter i stosowanie ruchomych czcionek.

Alicja Magiera:
Na prezentowanej wystawie litery nie pełnią uległej funkcji względem wierszy poetki; swoją formą, ustawieniem, wielkością poddają wiersze interpretacji. Nadają im dodatkowych znaczeń i warstw. Każdy z artystów filtruje wiersz poetki przez swoją wrażliwość, doświadczenie i szuka wątków, które dla niego są najistotniejsze w danym utworze. W książce spotkamy kilka interpretacji tego samego wiersza, ale przez różne opracowania typograficzne zaakcentowane są różne warstwy zawarte w utworze przez poetkę, a czasem dołożone są kolejne znaczenia w kompozycji graficznej.
Książka i wystawa w założeniu była pracą kolektywną, skupiającą zecerów, artystów grafików, typografów tworzących przy użyciu ruchomych czcionek. Każdy z artystów miał nieograniczoną swobodę pracy, jedynymi wytycznymi były: twórczość Wisławy Szymborskiej; technika druku wypukłego przy użyciu czcionek drewnianych i ołowianych; z góry ustalony format książki. Reszta należała do indywidualnej wrażliwości każdego z artystów. I tak każdy samodzielnie wybierał wiersz/wiersze lub fragmenty wierszy poetki, opracowywał typograficzną interpretację i drukował w ponad 40 kopiach.
Każda z książek zawiera oryginalne grafiki składane ręcznie z ruchomych czcionek, została ręcznie zszyta i oprawiona. Powstało 40 oryginalnych unikatowych egzemplarzy i każdy z nich dedykowany jest konkretnej osobie (artyście, który brał udział w realizacji książki) lub instytucji posiadającej zbiory książki artystycznej.

Typoantologię przygotowywali: Julia Adamus, Małgorzata Bartosik, Iwona Bolińska-Walendzik, Maria Anna Daszczuk, Joanna Jankowska, Aleksandra Kot, Marta Kosiewicz, Agnieszka Kowalska-Owczarek, Jacek Kozłowski, Alicja Magiera, Natalia Radzikowska, Tomek Ratajczak – flyingFISH letterpress, Paper Project – Ania Nowacka i Krzysiek Baranowski, Beata Salata, Zygmunt Sapuła, Bartek Smoczyński, Nadia Smoczyńska, Aleksandra Stępień, Nikola Szajnóg, Monika Szymczyk, Jarosław Gołaszewski, Andrzej Tomaszewski, Jadwiga Tryzno, Kacper Zagdan, Joanna Danak, Robert Sawa, Edyta Pietrzak, Magdalena Karcz.

Kuratorzy: Alicja Magiera, Tomek Ratajczak

Szczegóły

Początek:
11 kwietnia 2024
Koniec:
2 czerwca 2024
Kategoria Wydarzenie:
Witryna internetowa:
https://galeriabielska.pl/wystawa/szczegoly-i-epizody-szymborska-typograficzna

Miejsce wydarzenia

Galeria Bielska BWA
ul. 3 Maja 11
Bielsko-Biała, 43-300 Polska
+ Google Map
Telefon:
+48 33 812 58 61
Witryna internetowa:
https://galeriabielska.pl/
NIEZŁA SZTUKA © 2024. ALL RIGHTS RESERVED.