Skip to content Skip to footer
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

Być jak Adam Karaś

12 kwietnia 202429 września 2024

Być jak Adam Karaś, wystawa, sztuka współczesna, fotografia, niezła sztuka
Być jak Adam Karaś, wystawa, sztuka współczesna, fotografia, niezła sztuka
Wystawa Być jak Adam Karaś

Jego atelier fotograficzne było jednocześnie mieszkaniem, lampy studyjne miały swoje imiona, a kolejne aparaty podlegały modyfikacjom i ulepszeniom. Adam Karaś (1896–1986) wokół fotografii zbudował swoje życie, a pierwsza retrospektywna wystawa jego twórczości to zaproszenie do świata tego ekscentrycznego twórcy, pasjonata fotografii, konstruktora i wynalazcy.

Wystawa „Być jak Adam Karaś” prezentuje zaskakujące uniwersum stworzone przez tytułowego bohatera: krakowskiego fotografa, który swoje studio prowadził przez ponad pół wieku, portretując kolejne pokolenia mieszkańców miasta. Przygoda Adama Karasia z fotografią wcale nie kończyła się na fotografii portretowej – tworzył fotoratury (fotomontaże z wykorzystaniem fotografii), eksperymentował, dokumentował życie miasta, razem z bratem założył też studio filmowe Bracia Karaś Film. Spuścizna tego niezwykłego człowieka znalazła się po jego śmierci w zbiorach Muzeum Fotografii w Krakowie.

Po wieloletniej pracy z tym archiwum kuratorki, Monika Kozień i Marta Miskowiec przygotowały wystawę, która wychodząc od twórczości Karasia jest jednocześnie opowieścią o sile niekonwencjonalnego umysłu: Niepostrzeżenie badania historyczne stały się dla nas impulsem do szerszej refleksji nad siłą i znaczeniem energii, która kieruje twórczymi postawami – mówią.

W świecie Adama Karasia między życiem a fotografią nie było wyraźnych granic – właśnie dlatego pierwsza retrospektywna wystawa tego wyjątkowego fotografa to zaproszenie do jego osobistego, fotograficznego świata. Pośród charakterystycznych, wykorzystujących światłocienie portretów, fotoratur, wynalazków i napisów prezentujących szczególną teorię fotografii wyznawaną przez Adama Karasia, na wystawie będzie można poczuć się przez chwilę jak w jego studio przy Czarnowiejskiej czy Szewskiej.

Wernisaż: 12 kwietnia 2024 r., godz. 18:00
Muzeum Fotografii w Krakowie
Kuratorki: Monika Kozień, Marta Miskowiec

Szczegóły

Początek:
12 kwietnia 2024
Koniec:
29 września 2024
Kategoria Wydarzenie:
Wydarzenie Tagi:
Witryna internetowa:
https://mufo.krakow.pl/odwiedzaj/wystawy/byc-jak-adam-karas

Miejsce wydarzenia

Muzeum Fotografii w Krakowie
ul. Rakowicka 22A,
Kraków, 31-510 Polska
+ Google Map
Telefon:
+48 12 395 70 42
Witryna internetowa:
https://mufo.krakow.pl/
NIEZŁA SZTUKA © 2024. ALL RIGHTS RESERVED.