październik 2020
Socrealizm sztuka w służbie propagandy
Socrealizm sztuka w służbie propagandy Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu Wystawa czynna do: 31 grudnia 2020 r. Kuratorzy: Damian Jendrzejczyk, Krzysztof Skarżycki Jest to pierwsza prezentacja dzieł o tej tematyce w Radomiu od czasu Salonów Zimowych z pierwszej połowy lat 50-tych XX wieku. fot. materiały organizatora Na wystawie zostało zaprezentowanych ponad 120 muzealiów z takich dziedzin sztuk plastycznych jak malarstwo, rzeźba, plakat, grafika oraz wzornictwo przemysłowe. Eksponaty pochodzą z kolekcji: Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum…
Dowiedz się więcej »luty 2022
KOBIETA – współcześni artyści i artystki pamięci Anny Bilińskiej
KOBIETA - współcześni artyści i artystki pamięci Anny Bilińskiej Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu 4.02.2022 - 30.06.2022 r. otwarcie g. 17:00 kurator wystawy: Małgorzata Ziewiecka wydarzenie na facebooku » „Od jakiegoś czasu snuje mi się po głowie cykl kompozycji. Tytuł – Kobieta. Chciałabym przedstawić ją w różnych fazach życia ze strony dodatniej i ujemnej: obowiązki kobiety i jej rola w rodzinie i społeczeństwie. Nie wiem, czy to może mieć wpływ jaki, gdyby mi jednak udało się chociaż jednej kobiecie w…
Dowiedz się więcej »listopad 2022
Grupa Dziesięciu (1932-1939). Zrzeszenie Artystów Krakowskich
Grupa Dziesięciu działająca w Krakowie w latach 30’ to zrzeszenie artystów, którzy inaczej patrzyli na sztukę niż poprzednie pokolenia malarzy. Wyrośli z dosyć tradycyjnego, konserwatywnego środowiska krakowskiej Szkoły Sztuk Pięknych, (która od 1900 roku stała się Akademią), jednak za sprawą licznych podróży m.in. do Francji i Włoch, swoje fascynacje i zainteresowania malarskie kierowali w stronę nowych rozwiązań. Pod szyldem Grupy Dziesięciu, na przestrzeni 8 lat działalności, swoje prace wystawiało 40 artystów, głównie malarzy. Artyści należący do grupy to uczniowie młodopolskich…
Dowiedz się więcej »luty 2023
Malczewscy. Spotkanie Artystów
Wystawa Malczewscy. Spotkanie Artystów Tym razem prezentujemy Państwu twórczość Malczewskich - Jacka i Rafała w nowej odsłonie. Spotkanie artystów w muzeum. Jacek - akademik, tytan pracy, mistrz i symbolista. Rafał - samouk, bon vivant, niespokojny duch…. Spotkanie ojca i syna, bliskich sobie, ale jakże różnych osobowości. Dialog malarski Jacka z Rafałem zaczął się już około 1900 roku, kiedy Jacek malował syna, dokumentując jego rozwój. Rafał jako kilkulatek na swój dziecięcy sposób portretował ojca. Pierwsza konfrontacja artystyczna Malczewskich miała miejsce w…
Dowiedz się więcej »