Skip to content Skip to footer
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Grupa Dziesięciu (1932-1939). Zrzeszenie Artystów Krakowskich

18 listopada 202226 lutego 2023

Grupa Dziesięciu działająca w Krakowie w latach 30’ to zrzeszenie artystów, którzy inaczej patrzyli na sztukę niż poprzednie pokolenia malarzy. Wyrośli z dosyć tradycyjnego, konserwatywnego środowiska krakowskiej Szkoły Sztuk Pięknych, (która od 1900 roku stała się Akademią), jednak za sprawą licznych podróży m.in. do Francji i Włoch, swoje fascynacje i zainteresowania malarskie kierowali w stronę nowych rozwiązań. Pod szyldem Grupy Dziesięciu, na przestrzeni 8 lat działalności, swoje prace wystawiało 40 artystów, głównie malarzy. Artyści należący do grupy to uczniowie młodopolskich twórców m.in. Jacka Malczewskiego, Leona Wyczółkowskiego, Jana Stanisławskiego czy Wojciecha Weissa. W ich pracach widać wpływy nauczycieli, ale także inspiracje malarstwem europejskim.

Adam Bunsch, Portret Żony i Dzieci | 1931, kolekcja prywatna

Grupa Dziesięciu powstała z inicjatywy malarza, Teodora Grotta, który wraz z Marcinem Samlickim, Wlastimilem Hofmanem, Alfonsem Karpińskim i Stanisławem Popławskim postanowił zorganizować wystawę swoich prac. Do współpracy zaprosił także pięciu innych zaprzyjaźnionych malarzy, stąd właśnie wzięła się nazwa Grupy – Dziesięciu. Ugrupowanie dziś jest nieco zapomniane, ponieważ jego działalność brutalnie przerwał wybuch drugiej wojny światowej. Aideowość zrzeszenia i brak awangardowych postulatów prawdopodobnie skazał poniekąd Grupę Dziesięciu na zapomnienie.

Marcin Samlicki, Mężczyzna z papierosem | po 1920, Muzeum im. prof. Stanisława Fischera w Bochni
Adam Bunsch, Niewiasty u grobu | 1930, kolekcja prywatna

Na wystawie prezentujemy prace m.in. Adama Bunscha, Zbigniewa Pronaszki, Alfonsa Karpińskiego, Wlastimila Hofmana, Marcina Samlickiego czy Jerzego Fedkowicza.

Kurator: Magdalena Kołtunowicz.

Szczegóły

Początek:
18 listopada 2022
Koniec:
26 lutego 2023
Kategoria Wydarzenie:
Witryna internetowa:
http://www.muzeum.edu.pl/pl/radom/-grupa-dziesieciu-19321939-zrzeszenie-artystow-krakowskich,2031.html

Miejsce wydarzenia

Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu
Rynek 11
Radom, 26-600 Polska
+ Google Map
Telefon:
48 362 43 29
Witryna internetowa:
http://www.muzeum.edu.pl/index.php
NIEZŁA SZTUKA © 2024. ALL RIGHTS RESERVED.