Skip to content Skip to footer
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Tamara Berdowska. Rytm

19 listopada 202224 stycznia 2023

Tamara Berdowska. Rytm
Tamara Berdowska. Rytm
Wystawa Tamara Berdowska. Rytm

Tamara Berdowska, laureatka nagrody Jacksona Pollocka z wystawą w Galerii van Rij

W postindustrialnej przestrzeni starej malarni porcelany w Ćmielowie, śladami nowojorskich galerii z dolnego Manhattanu, w halach fabrycznych zaprezentowane zostaną op-artowe abstrakcje geometryczne Tamary Berdowskiej. Przygotowania do ekspozycji trwały ponad dwa lata. Na wystawie pokazane zostanie kilkadziesiąt dzieł przygotowanych specjalnie na to wydarzenie, w tym najbardziej charakterystyczne dzieła z cyklu „Bezsenność”. W halach dawnej malarni porcelany miłośnicy sztuki będą mogli obejrzeć również popularne w ostatnim czasie obiekty i rysunki przestrzenne. Były one w zeszłym roku prezentowane w Berlinie na stoisku Galerii van Rij podczas Targów Sztuki Art Position, gdzie zachwyciły berlińską publiczność. Kuratorka wystawy, Katarzyna Rij, pokazuje również starsze prace Tamary Berdowskiej, pochodzące z kolekcji Fundacji Art and Design LT, która jest organizatorem wydarzenia, oraz z kolekcji prywatnych z kraju i z zagranicy.

Tamara Berdowska. Rytm
Tamara Berdowska, Bez tytułu (z cyklu Bezsenność) | 2019
Tamara Berdowska, Bez tytułu

W 2000 roku Tamara Berdowska otrzymała stypendium Fundacji Jacksona Pollocka, znajdując się tym samym w gronie najwybitniejszych światowych nazwisk w sztuce. Wielokrotnie uczestniczyła w sympozjach dla artystów tworzących w nurcie abstrakcji geometrycznej, organizowanych przez teoretyczkę i historyczkę sztuki Bożenę Kowalską. Prace Tamary Berdowskiej znajdują się w jednej z największych kolekcji sztuki abstrakcyjnej należącej do niemieckiego kolekcjonera Grauwinkela Siegfrieda, są częścią Peter C. Ruppert Collection w Museum im Kulturspeicher w Würzburgu, należą do zbiorów polskich, zagranicznych oraz kolekcji muzealnych.

Jakie są obrazy Berdowskiej?

Tamara Berdowska, Czekając na SMS | 2020

Twórczość Tamary Berdowskiej nie opisuje rzeczywistości, jedynie pośrednio czerpiąc inspirację z otaczającego świata. Hipnotyzujące dzieła, w których najważniejszą rolę odgrywa wyobraźnia artystki, są jej własnym malarskim zapisem odczuć i myśli. Nie oparte o czysto matematyczne wyliczenia abstrakcje geometryczne Berdowskiej, powstają jako intuicyjne “projekcje jej umysłu” uchwycone na moment przed zaśnięciem. Rodzą się na granicy snu i jawy. Sam zaś proces twórczy, jak podkreśla artystka, to swego rodzaju trans, mantra rytmicznie powtarzanych geometrycznych form, która odrywa nas od rzeczywistości.

Błękity i gama szarości dzieł Tamary Berdowskiej są hipnotyzujące. Pozwalają czerpać czystą przyjemność z rytmicznie falujących płaszczyzn, które z premedytacją nie dążą do perfekcji. W niektórych zestawieniach kolorystycznych delikatność obrazów przeplata się z niepokojem, a wrażenie „niewygody” koncepcyjnej nie pozwala pozostać obojętnym wobec jej prac. Obrazy zapadają głęboko w nas, pozostając w pamięci długo po tym, gdy nie mamy już z nimi styczności.

Tamara Berdowska. Rytm
Wystawa Tamara Berdowska. Rytm

Tamara Berdowska to pochodząca z Rzeszowa, absolwentka krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych z pracowni prof. Janiny Kraupe-Świderskiej. O tym, że chce poświęcić się sztuce wiedziała od zawsze. W przekonaniu tym wspierała ją niezmiennie babcia. W najcięższych chwilach, będących meandrami życia osobistego i artystycznego, nawet przez moment nie pomyślała, aby porzucić sztukę. Dziś, prywatnie jej wielką miłością poza sztuką są zwierzęta. Kiedy nie maluje, czas poświęca właśnie im… z małymi przerwami na koncerty punkowe. Z mężem, również artystą, zajmującym się rzeźbą, tworzy wyjątkowy dom pełen miłości dla zwierząt. O swoim pełnym ekscentrycznych doświadczeń i ekscytacji życiu opowiada z pasją twórczymi, która w sztuce odnalazła sposób na życie.

Po latach ciężkiej pracy Tamara Berdowska zdobyła uznanie w środowisku międzynarodowym, gdzie dziś jej dzieła są jednymi z najbardziej pożądanych wśród prac niefiguratywnych. Sukces nie zmienił jej podejścia do życia. Tyle tylko, że kolejka oczekujących na jej prace jest długa, a dzieła na aukcjach biją kolejne rekordy.

Wernisaż: 19.11.2022, godz. 16.00
(konieczne jest zapisanie się do udziału w otwarciu – [email protected])
Kuratorka: Katarzyna Rij

Szczegóły

Początek:
19 listopada 2022
Koniec:
24 stycznia 2023
Kategoria Wydarzenie:
Witryna internetowa:
https://galeria-rij.com/wystawa-berdowska/

Miejsce wydarzenia

Galeria van Rij
ul. Sandomierska 243
Ćmielów, 27-440 Polska
+ Google Map
Telefon:
+48 604 442 703
Witryna internetowa:
www.galeria-rij.com
NIEZŁA SZTUKA © 2024. ALL RIGHTS RESERVED.