marzec 2020
Od Boznańskiej do Fangora. Kolekcja Urszuli i Piotra Hofman
Od Boznańskiej do Fangora. Kolekcja Urszuli i Piotra Hofman Wernisaż: 20 marca 2020 r. Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu Wystawa czynna do: 31 sierpnia 2020 r. Józef Czapski, „Na widowni”, 1959, olej na płótnie Kolekcja Piotra i Urszuli Hofman, zapoczątkowana w 2008 roku, liczy obecnie ponad 160 dzieł i wciąż się rozwija. Składają się na nią dzieła najwybitniejszych artystek i artystów, głównie polskich, związanych z nurtem École de Paris oraz tworzących w okresie powojennym: od lat 50. XX wieku aż…
Dowiedz się więcej »kwiecień 2021
Jej portret. Bolesław Barbacki (1891-1941)
Jej portret. Bolesław Barbacki (1891-1941) 30 kwietnia 2021 r. - 19 września 2021 r. Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu ___________________________________________________________________________ Bolesław Barbacki, Hela II na tle poduszki | 1940 r. W tym roku przypada 130. rocznica urodzin i 80. rocznica śmierci Bolesława Barbackiego. Rada Miasta Nowego Sącza postanowiła przypomnieć i uhonorować tego sądeckiego artystę i patriotę, ogłaszając rok 2021 rokiem Barbackiego. W obchody włączyło się Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu, przygotowując wystawę poświęconą twórczości wybitnego portrecisty. Jej tematem są kobiety.…
Dowiedz się więcej »sierpień 2021
Antoni Rząsa. Rzeźba
Antoni Rząsa. Rzeźba 03 lipca 2021 r. - 03 października 2021 r. Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu | Dom Gotycki Antoni Rząsa przy pracy, fot. Halina Rząsa Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu oraz Galeria Antoniego Rząsy zapraszają na wystawę „Antoni Rząsa. Rzeźba”, poświęconą twórczości artysty i nauczyciela związanego z zakopiańskim Liceum Technik Plastycznych. Pokazujemy 24 prace tego wyjątkowego artysty, a także fotografie wiejskiego krajobrazu autorstwa jego żony Haliny. Antoniemu Rząsie jest poświęcony również film, który prezentujemy na wystawie. Antoni Rząsa…
Dowiedz się więcej »luty 2022
Janusz Matuszewski. Spotkanie
Janusz Matuszewski. Spotkanie 25 lutego 2022 - 21 maja 2022 r. Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu | Dom Gotycki Wystawa Janusz Matuszewski. Spotkanie Powstanie wielu z prezentowanych obrazów to efekt zachwytu nad malarstwem cechowym czy prowincjonalnym wieków XVII i XVIII regionu Małopolski, wschodnich i południowo-wschodnich terenów dawnej Rzeczypospolitej. W ten sposób poznałem wiele arcydzieł, anonimowych realizacji malarskich, które wyprzedziły myślenie awangardy XX wieku (co, rzecz jasna, nie stanowi jedynej wartości tych obrazów). Wystawa pomyślana jest jako spotkanie pewnego typu myślenia malarskiego…
Dowiedz się więcej »sierpień 2022
Świat zatrzymany. Martwa natura na przestrzeni wieków
Bogdan Teodor Lubieniecki, Martwa natura ze świnkami morskimi | 2 poł. XVII w., Muzeum Narodowe w Krakowie Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu zaprasza do Gmachu Głównego na wystawę malarstwa zatytułowaną „Świat zatrzymany – Martwa natura na przestrzeni wieków”. Na wystawie znajdują się 54 prace obejmujące ten jeden z piękniejszych w dziejach sztuki gatunków malarskich. Wśród prezentowanych dzieł są płótna cenionych i znanych artystów, takich jak Maksymilian Gierymski, Olga Boznańska, Józef Pankiewicz, Leon Wyczółkowski, Jerzy Nowosielski, Tadeusz Makowski czy Wojciech Fangor.…
Dowiedz się więcej »październik 2023
Zofia Rydet. Zapis socjologiczny
Wystawa Zofia Rydet. Zapis socjologiczny Wystawa fotografii Zofii Rydet to niezwykła okazja do przyjrzenia się z bliska efektom pracy jednej z najbardziej znaczących postaci polskiej fotografii. Rydet była autorką licznych cykli fotograficznych, spośród których „Zapis socjologiczny”, rozpoczęty w 1978 r. i kontynuowany aż do jej śmierci, zyskał szczególne uznanie odbiorców. Podróżowała po Polsce, fotografując różne grupy społeczne. Wchodząc z aparatem do wiejskich chat i mieszkań w blokach wykonała tysiące zdjęć pojedynczych osób i rodzin, tworząc obraz prywatnego, codziennego życia Polaków.…
Dowiedz się więcej »