Skip to content Skip to footer
Ładowanie Wydarzenia

← Back to Wydarzenia

Muzeum Podlaskie w Białymstoku

+ Google Map
Rynek Kościuszki 10
Białystok, Podlaskie 15-426 Polska
085 7421473 www.muzeumpodlaskie.pl

Dzisiejszą nazwę Muzeum uzyskało w 1999 r., po kolejnych przekształceniach założonego 50 lat wcześniej Muzeum Regionalnego w Białymstoku. Jest to największa placówka muzealna na Podlasiu, której podlegają Muzeum Historyczne i Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego w Białymstoku, Muzeum w Tykocinie, Muzeum w Bielsku Podlaskim, Muzeum Wnętrz Pałacowych w Choroszczy, Białostockie Muzeum Wsi oraz filia w Supraślu.

Siedziba główna Muzeum znajduje się w ratuszu wzniesionym w połowie XVIII w. przez ówczesnego właściciela miasta, hetmana Jana Klemensa Branickiego, w 1958 r. odbudowanym od podstaw po zniszczeniach wojennych. W ratuszu gromadzone są zbiory archeologiczne, wyroby ludowe z terenu Białostocczyzny (nie tylko dawne, ale i współczesne) oraz dzieła sztuki. Dział Sztuki kolekcjonuje malarstwo polskie z okresu od końca XVIII w. do 1918 r. – jest tu jedyny w Polsce obraz Michała Bogorii Skotnickiego Wieść o Zmartwychwstaniu, prace Jana Matejki, Juliusza i Wojciecha Kossaków, Aleksandra Gierymskiego, Jacka Malczewskiego, Józefa Chełmońskiego, Stanisława Wyspiańskiego, Juliana Fałata, Olgi Boznańskiej, by wymienić tylko najbardziej znanych artystów. Fakt, że Muzeum działa na obszarze objętym silnym wpływem prawosławia przyczynił się niewątpliwie do tego, że jest ono w posiadaniu największego bodaj w Polsce zbioru ikon ruskich z XVIII-XX w. Zupełnym unikatem i bezcennym zabytkiem jest 30 fragmentów XVI-wiecznych malowideł ściennych ze zburzonej cerkwi w Supraślu.

październik 2022

W kręgu życia

15 października 202214 lutego 2023
Muzeum Podlaskie w Białymstoku, Rynek Kościuszki 10
Białystok, Podlaskie 15-426 Polska
+ Google Map
W kręgu życia, niezła sztuka

Michał Jackowski to jeden z najbardziej znanych i utalentowanych rzeźbiarzy współczesnego pokolenia artystów, urodzony w 1978r w Białymstoku. Po uzyskaniu dyplomu magistra sztuki w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie od ponad 20 lat tworzy w swojej białostockiej pracowni niezwykłe dzieła artystyczne. Rzeźbiarz realizuje nie tylko małe formy rzeźbiarskie, ale również wnętrza sakralne i projekty urbanistyczne. Wystawa W kręgu życia Artystę wyróżniają monumentalne prace tworzone w marmurze kararyjskim i brązie. Obecnie Michał Jackowski ma na koncie ponad 150 realizacji przestrzennych oraz…

Dowiedz się więcej »
+ Eksportuj wydarzenia
NIEZŁA SZTUKA © 2022. ALL RIGHTS RESERVED.