marzec 2023
Józef Gielniak (1932-1972). Wirtuoz linorytu
Wystawa Józef Gielniak (1932-1972). Wirtuoz linorytu Gielniak należy do grona największych indywidualności uprawiających linoryt, technikę druku wypukłego. Z niebywałą wirtuozerią warsztatową i nieskrępowaną wyobraźnią wykreował wysublimowane kompozycje graficzne, które nieustannie fascynują światem fantastycznej rzeczywistości pełnej metafor, ukrytych znaczeń i zagadkowych symboli. Melancholijne improwizacje Gielniaka to graficzne opowieści na temat ulotności życia, niezłomnej walki z przeciwnościami losu i siły tkwiącej w człowieku. Wystawa Józef Gielniak (1932-1972). Wirtuoz linorytu Zielonogórska wystawa prezentuje ponad 100 prac, w tym wczesne rysunki i szkice, monotypie,…
Dowiedz się więcej »kwiecień 2023
Olga Boznańska. Malarstwo
Wystawa Olga Boznańska. Malarstwo Na ekspozycję, liczącą blisko 40 obrazów, będą składać się nie tylko portrety znanych postaci (m.in. Henryka Sienkiewicza, Feliksa „Mangghi” Jasieńskiego czy malarza Józefa Czajkowskiego), ale także pejzaże, martwe natury i szkice. Wystawę dopełnią osobiste pamiątki po wielkiej malarce, wśród nich fotel z paryskiej pracowni, sztalugi, palety, tubki farb czy książeczki do nabożeństwa. Obrazy oraz wspomniane artefakty pochodzą z kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie. Jak wskazuje kuratorka wystawy – Urszula Kozakowska-Zaucha: Obok portretów w dorobku artystycznym Olgi…
Dowiedz się więcej »październik 2023
Talleyrandowie – powrót
Wystawa Talleyrandowie – powrót Wystawa „Talleyrandowie – powrót” to próba odkrycia zaledwie fragmentu dziedzictwa, które księżna Dino pozostawiła w Polsce. Wokół postaci księżnej Dino, jej rodziców i potomków snujemy na wystawie opowieść o rodzinie, która w Żaganiu, Zatoniu i Otyniu pozostawiła swoje piętno jako wyjątkowi właściciele i dobrzy gospodarze. Księżna żagańska Dorota Talleyrand-Périgord, dzięki swojemu urodzeniu i umiejętnościom dyplomatycznym, zdobyła uznanie wielu władców. Była nie tylko kobietą wielkiego serca i filantropką, ale także miłośniczką kultury i sztuki, co zaowocowało przyjaźniami…
Dowiedz się więcej »marzec 2024
Andrzej Bembenek. Tryb Anonimowy
Wystawa Andrzej Bembenek. Tryb Anonimowy Andrzej Bembenek, wszechstronny twórca, rysuje, zajmuje się grafiką, ale przede wszystkim jest malarzem. W tym roku obchodzi 25-lecia pracy artystycznej. Wystawa prezentuje nowe dzieła, powstałe w ciągu ostatnich co najmniej czterech lat, tym samym ukazując poszukiwania artysty w ostatnim okresie. Inspiracją dla twórczości Bembenka jest otaczający go świat, a w przypadku omawianej wystawy – świat przemysłowy, którego elementami są słupy trakcji elektrycznej, pociągi, wagony. Artysta w swojej twórczości odwołuje się m.in. do idei systemu korporacyjnego,…
Dowiedz się więcej »kwiecień 2024
Kobieta i jej świat. Secesja ze zbiorów Muzeum Mazowieckiego w Płocku
Wystawa Kobieta i jej świat. Secesja ze zbiorów Muzeum Mazowieckiego w Płocku 24 kwietnia w Muzeum Ziemi Lubuskiej odbył się wernisaż pt. „Kobieta i jej świat” ze zbiorów Muzeum Mazowieckiego w Płocku. Ta wystawa jest nie tylko przepiękną prezentacją secesji, ale także ukazuje jej funkcjonalne oblicze. Oprócz odniesień do kobiecości, wyrażających się w kobiecym ubiorze i biżuterii, bogactwo art nouveau zaprezentowano poprzez rzeźbę, malarstwo oraz przedmioty życia codziennego. Secesja to także architektura, projektowanie wnętrz i dekoracje, które można zobaczyć poprzez…
Dowiedz się więcej »