Skip to content Skip to footer
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Olga Boznańska. Malarstwo

21 kwietnia 202320 sierpnia 2023

Olga Boznańska. Malarstwo, wystawa, sztuka polska, malarstwo, niezła sztuka
Olga Boznańska. Malarstwo, wystawa, sztuka polska, malarstwo, niezła sztuka
Wystawa Olga Boznańska. Malarstwo

Na ekspozycję, liczącą blisko 40 obrazów, będą składać się nie tylko portrety znanych postaci (m.in. Henryka Sienkiewicza, Feliksa „Mangghi” Jasieńskiego czy malarza Józefa Czajkowskiego), ale także pejzaże, martwe natury i szkice. Wystawę dopełnią osobiste pamiątki po wielkiej malarce, wśród nich fotel z paryskiej pracowni, sztalugi, palety, tubki farb czy książeczki do nabożeństwa. Obrazy oraz wspomniane artefakty pochodzą z kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie. Jak wskazuje kuratorka wystawy – Urszula Kozakowska-Zaucha:

Obok portretów w dorobku artystycznym Olgi Boznańskiej ważne miejsce zajmowały martwe natury: niewielkie, szkicowo malowane kompozycje, które powstawały okazjonalnie, czasem podczas braku modeli, czasem jako prezenty dla gości. Nader piękne są wizerunki zawsze obecnych w jej pracowni ukochanych przez nią kwiatów malowane z zachowaniem ich subtelności i gry barw.

W dorobku malarskim Boznańskiej pojawiają się również pejzaże. Tworzyła je dla siebie, nie na zamówienie i nie na wystawy i dlatego też te niewielkie kompozycje są swobodnymi, ekspresyjnymi i zaskakującymi nowoczesnością pracami, w których artystka mogła sobie pozwolić na większą swobodę i odwagę twórczą.

Przypomnijmy, że w 2016 roku w Muzeum Ziemi Lubuskiej miała miejsce prezentacja trzech obrazów Boznańskiej: „Mnich przy winie” pochodzący ze zbiorów Muzeum Śląska Opolskiego, „Portret matki” z Muzeum Narodowego w Szczecinie, a także „Dziewczynka ze słonecznikami” ze zbiorów MZL. Wówczas okolicznością sprzyjającą realizacji pokazu obrazów był cykl pt. „Arcydzieła Polskiego Malarstwa”. Tym razem jednak jest to pierwsza tak szeroka prezentacja dzieł tej wybitnej artystki w zielonogórskim muzeum.

Wernisażowi towarzyszyć będzie wykład poświęcony życiu i twórczości artystki w ramach „Studium Wiedzy o Sztuce i Historii”, który poprowadzi Urszula Kozakowska-Zaucha.

Wernisaż: 21 kwietnia 2023 r., godz. 17:00

Szczegóły

Początek:
21 kwietnia 2023
Koniec:
20 sierpnia 2023
Kategoria Wydarzenie:
Wydarzenie Tagi:
Witryna internetowa:
https://mzl.zgora.pl/wystawy/olga-boznanska-otwarcie-wystawy/

Miejsce wydarzenia

Muzeum Ziemi Lubuskiej
al. Niepodległości 15
Zielona Góra, 65-048 Polska
+ Google Map
Telefon:
68 327 23 45
Witryna internetowa:
https://mzl.zgora.pl/
NIEZŁA SZTUKA © 2024. ALL RIGHTS RESERVED.