czerwiec 2021
Ewa Kuryluk. Białe fałdy czasu
Ewa Kuryluk. Białe fałdy czasu Instalacje 1980–2000 27 czerwca 2021 r. - 03 października 2021 r. Muzeum Narodowe we Wrocławiu | Pawilon Czterech Kopuł Przygotowania do wystawy prac Ewy Kuryluk w Pawilonie Czterech Kopuł, fot. A. Podstawka W Muzeum Sztuki Współczesnej w Pawilonie Czterech Kopuł pokazywana będzie największa jak dotąd na świecie retrospektywa białych instalacji Ewy Kuryluk. Powstały one w większości w USA, gdzie artystka mieszkała przez ostatnie dwie dekady XX wieku, ale również w Kolumbii, Argentynie i Kanadzie. Ewa…
Dowiedz się więcej »wrzesień 2022
Maciej Kasperski. Warstwy
Wystawa Maciej Kasperski. Warstwy Wystawa zaprezentuje ostatni projekt artystyczny „Warstwy” wybitnego wrocławskiego ceramika Macieja Kasperskiego (1969–2022). Artysta wykorzystał w nim wywodzącą się z prehistorii technikę ceramiczną formowania „z wałka”, czyli budowania formy z drobnych nitek rozwałkowanej dłońmi gliny. W tej technice Kasperski realizował wiele swoich prac. W „Warstwach” chciał to niezwykłe działanie przenieść na nowoczesne metody mechanicznego kształtowania form przestrzennych w procesie druku 3D. W efekcie zaprogramowana maszyna wykonuje obiekt pod dyktando projektu artysty, czyniąc to poprzez wielogodzinne „wypluwanie” materiału,…
Dowiedz się więcej »październik 2022
Collage. Klejone światy
Mieczysław Berman, Kunstakrobaten |1957 Wystawa jest próbą pokazania ewolucji oraz różnorodności kolażu (form, technik, materiałów), który przez lata był i nadal jest używany przez artystów do rozmaitych celów. Pokazane zostaną powstałe na przestrzeni ostatnich 150 lat prace wybitnych polskich i zagranicznych artystów, reprezentujące wszystkie dziedziny sztuki od malarstwa, rysunku przez rzeźbę, grafikę, fotografię, fotomontaż, ceramikę, szkło, tkaninę, sztukę video. Zwiedzający będą mogli podziwiać prace takich artystów jak, m.in. Kurt Schwitters, Max Ernst, Aleksander Krzywobłocki, Margit Sielska, Henryk Stażewski, Mieczysław Berman,…
Dowiedz się więcej »luty 2023
Twarzą w twarz
Weronika Gęsicka, Bez tytułu #14 | 2019-2020 Twarz – najłatwiej rozpoznawalny, najbardziej wyeksponowany i tym samym najbardziej wrażliwy element ciała człowieka – jest tematem najnowszej wystawy czasowej w Pawilonie Czterech Kopuł. Pokazane zostały prace ponad dwudziestu artystów z całego świata. Dlaczego, dla kogo i w jaki sposób ludzie na przestrzeni wieków rejestrowali wizerunki własne i cudze? Jakie zagrożenia dla wizerunku niosą dziś rozwój cyfryzacji, cybernetyki i bezkrytyczne korzystanie z nowoczesnych technologii? Prezentacja zbudowana wokół najważniejszych dla historii twarzy zagadnień: samoidentyfikacji,…
Dowiedz się więcej »lipiec 2023
Szaleństwo rokoka! Fascynacja rokokiem na Śląsku (XVIII–XXI w.)
Ponad 500 dzieł sztuki – od malarstwa, rzeźby i grafiki, poprzez złotnictwo, meble, porcelanę, ubiory i akcesoria mody aż po fotografie i instalacje wideo – zaprezentowanych zostało na pierwszej w historii muzealnictwa wystawie poświęconej sztuce rokokowej i neorokokowej na Śląsku. Ekspozycję uzupełniają prace współczesnych artystów, dla których rokoko jest źródłem inspiracji. Jest to wielka afirmacja stylu, który w dalszym ciągu fascynuje i zaskakuje. Sztuka rokoka na Śląsku – na jego historycznym obszarze obejmującym także tereny znajdujące się dzisiaj w Czechach…
Dowiedz się więcej »