Jesteśmy Instytucją kultury Gminy Wałbrzych, która działa jako samodzielna jednostka od 1976 roku.

Od 1997 roku decyzją Zarządu Miasta Wałbrzycha zostaliśmy przeniesieni do wałbrzyskiego Zamku Książ. Usytuowanie w przestrzennych wnętrzach zamkowych nadało szczególny i wyjątkowy charakter Galerii, podniosło jej prestiż i zwiększyło zainteresowanie innych instytucji kultury z kraju i z zagranicy, co przyczyniło się do owocnej i wieloletniej współpracy m.in. Lwowskie Muzeum Historyczne, Muzeum Narodowe Sofia Kijowska w Kijowie, Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie, Akademia Sztuk Pięknych i Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu, Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie, czy wreszcie współpraca z Muzeum Narodowym Zamek na Wawelu przy organizacji obchodów 600-lecia bitwy pod Grunwaldem, objętym patronatem przez Prezydenta RP.

Od września 2013 roku do końca 2021 roku siedzibą była Galeria w centrum miasta Wałbrzycha, przy ul. Słowackiego 26.

Jesteśmy galerią prestiżową, cenioną w Polsce za szereg interesujących realizacji wystawienniczych. Od 2002 roku specjalizujemy się w organizowaniu na wysokim poziomie wystaw dzieł polskich ze zbiorów ukraińskich oraz prezentujemy współczesną sztukę krajów Europy wschodniej, m.in. Jacka Malczewskiego, „Arcydzieła Malarstwa Polskiego”, „Pejzaż Malarzy Polskich”, „Piękny Lwów”, „Obraz nie ręką ludzką malowany. Ikony Jerzego Nowosielskiego i archetypy”, „3 Międzynarodowe Triennale Grafiki Im. Gianni Demo – Chieri 2008”, „Twórczość Wojciecha Weissa. W ramach obchodów Dni Wałbrzyskiego Twórcy, promujemy lokalne środowisko artystyczne.

Od stycznia 2022 roku, Wałbrzyska Galeria Stuki BWA posiada dwie nowe przestrzenie na terenie Starej Kopalni w Wałbrzychu, gdzie również znajduje się nowa siedziba. Galerię Sztuki Współczesnej oraz galerię i pracownię Centrum Ceramiki Unikatowej.

Wałbrzych był miejscem słynącym nie tylko z malowniczego położenia i górnictwa. Był również małym zagłębiem produkującym na światową skalę wyroby porcelanowe. Początki produkcji porcelany w Wałbrzychu datuje się na ok. 1829 rok. Swoje siedziby miały tu trzy olbrzymie fabryki: Krzysztof, Wałbrzych i Książ (wcześniejszy Krzysztof II). Do dnia dzisiejszego przetrwał tylko jeden zakład – Krzysztof. Jako ukłon w stronę jednej z ważniejszych gałęzi przemysłu regionu wałbrzyskiego utworzono miejsce, gdzie można w przystępny sposób zaznajomić się z rzemiosłem ceramicznym. W 2015 r. powołano CENTRUM CERAMIKI UNIKATOWEJ – przeznaczone do artystycznych działań, składające się z dwóch przestrzeni, pierwsza poświęcona zgłębianiu tajników technologicznych ceramiki. Dostosowana do twórczej pracy dla artystów oraz osób rozpoczynających swoją przygodę z ceramiką.  Pracownia wyposażona jest w niezbędne urządzenia do poznania całego procesu technologicznego tworzenia ceramiki unikatowej. Od specjalnie przygotowanej przestrzeni, w której odbywają się warsztaty dla grup zorganizowanych, pracownię garncarską wyposażoną w toczki, modelarnie w której powstają od podstaw formy gipsowe do produkcji ceramiki, które są wykorzystywane podczas zajęć edukacyjnych, po piecownie w której kończy się proces zarówno twórczy jak i technologiczny tworzenia ceramiki.