Skip to content Skip to footer
Ładowanie Wydarzenia

← Back to Wydarzenia

Zachęta. Narodowa Galeria Sztuki

Zachęta. Narodowa Galeria Sztuki
+ Google Map
pl. Małachowskiego 3
Warszawa, 00-916 Polska
22 556 96 00 https://zacheta.art.pl/pl

Zachęta — Narodowa Galeria Sztuki to instytucja, której misją jest popularyzacja sztuki współczesnej jako istotnego elementu życia kulturalnego i społecznego. Miejsce, gdzie prezentowane są najciekawsze zjawiska w sztuce XX i XXI wieku.

Galeria organizuje wystawy czasowe. W jej ponad stuletnich wnętrzach pokazywane były dzieła wybitnych artystów polskich i zagranicznych, m.in. Pawła Althamera, Marlene Dumas, Luca Tuymansa, Jana Lebensteina, Zbigniewa Libery, Daniela Libeskinda, Tadeusza Kantora, Katarzyny Kozyry, Yayoi Kusamy, Niki de Saint Phalle, Wilhelma Sasnala, Aliny Szapocznikow, Wolfganga Tillmansa. Zachęta przygotowuje też często szeroko dyskutowane wystawy problemowe, jak Klasycy XX wieku; Rewolucje 1968; Płeć? Sprawdzam! Kobiecość i męskość w sztuce Europy Wschodniej; In God We Trust; Postęp i higiena; Kanibalizm? O zawłaszczeniach w sztuce czy Zaraz po wojnie. Część prac tworzonych przez artystów na konkretne wystawy trafia do kolekcji Zachęty.

Zadaniem Zachęty jest opieka merytoryczna i organizacja ekspozycji w Pawilonie Polskim w Wenecji na Biennale Sztuki i Biennale Architektury — jednych z najważniejszych festiwali sztuki na świecie. Galeria prowadzi też działalność edukacyjną kierowaną zarówno do dzieci i młodzieży, jak i do widzów dorosłych, publikuje książki o sztuce współczesnej, gromadzi informacje na temat polskiego życia artystycznego po 1945 roku.

Od początku Zachęta była otwarta na młodych artystów. Dziś ich prace można oglądać m.in. w Miejscu Projektów Zachęty przy ul. Gałczyńskiego 3. To przestrzeń-laboratorium i scena artystycznych eksperymentów. Ponadto co dwa lata (od 2003 roku) Zachęta wspólnie z Deutsche Bank Polska organizuje konkurs i wystawę Spojrzenia dla najbardziej interesujących młodych twórców na polskiej scenie artystycznej.

Jednym z najważniejszych zadań wpisanych w społeczną misję Zachęty jest upowszechnianie sztuki współczesnej, a tym samym ułatwianie odbiorcom z różnych środowisk i grup kontaktu z nią. Wizerunki prac z kolekcji Zachęty, materiały dokumentacyjne, edukacyjne i większość publikacji udostępniane są na licencjach Creative Commons na naszej stronie internetowej. To część realizowanego od 2011 roku projektu Otwarta Zachęta, w ramach którego galeria prowadzi politykę otwartościową.

kwiecień 2023

Małgorzata Mirga-Tas. Przeczarowując świat

29 kwietnia 202323 lipca 2023
Zachęta. Narodowa Galeria Sztuki, pl. Małachowskiego 3
Warszawa, 00-916 Polska
+ Google Map
Małgorzata Mirga-Tas. Przeczarowując świat, wystawa, tkanina, sztuka polska, sztuka współczesna, niezła sztuka

Wystawa Małgorzata Mirga-Tas. Przeczarowując świat Po raz pierwszy w ponad 120-letniej historii weneckiego Biennale pawilon narodowy reprezentowany był przez romską artystkę. Wystawa Przeczarowując świat Małgorzaty Mirgi-Tas — pokazywana w zeszłym roku na Biennale w Wenecji, potem w Ferarze, a teraz w Warszawie — to manifest artystki na temat romskiej tożsamości i sztuki, który czerpie inspiracje z renesansowych, astrologicznych fresków z Palazzo Schifanoia w Ferrarze. Przed nami „pałac obrazów”, instalacja składająca się z dwunastu wielkoformatowych tkanin, odpowiadająca dwunastu miesiącom kalendarza. Wystawa…

Dowiedz się więcej »

luty 2024

Henryk Lula. Ceramika. Sztuka materii

23 lutego 202419 maja 2024
Zachęta. Narodowa Galeria Sztuki, pl. Małachowskiego 3
Warszawa, 00-916 Polska
+ Google Map
Henryk Lula, Patera turkusowa, ceramika, sztuka polska, sztuka współczesna, niezła sztuka

Henryk Lula, Patera turkusowa | 2001, fot. Jacek Zdybel Wystawa prezentuje szeroki wybór prac Henryka Luli — artysty, pedagoga i profesora Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Obejmuje ponad 100 obiektów i w najpełniejszy dotychczas sposób przybliża dokonania wybitnego twórcy aktywnego od lat 50. XX wieku do dzisiaj, tworzącego w oparciu o warsztat i medium ceramiki. Akcentowany w tytule wątek materii koresponduje z ideowym przesłaniem prezentacji, a także teoretycznym namysłem artysty nad jej rolą w sztuce. W ekspozycji wybrzmiewa również kwestia…

Dowiedz się więcej »

czerwiec 2024

Łzy szczęścia

8 czerwca 202415 września 2024
Zachęta. Narodowa Galeria Sztuki, pl. Małachowskiego 3
Warszawa, 00-916 Polska
+ Google Map
Łzy szczęścia, wystawa, kolekcja, malarstwo, rzeźba, sztuka współczesna, niezła sztuka

Wystawa Łzy szczęścia Dla kogo powstają wystawy? Czyje historie opowiadają, a kto nie jest w nich reprezentowany i czuje się w galerii sztuki nie na miejscu? Jaką rolę ma odgrywać ta instytucja dzisiaj i na jakie potrzeby ma odpowiadać? Te pytania stały się punktem wyjścia dla koncepcji wystawy „Łzy szczęścia” – największej jak dotąd prezentacji kolekcji Zachęty. Kilkadziesiąt prac z ostatnich dekad, w tym dzieła kluczowe dla polskiej historii sztuki, a także związane z przełomowymi wydarzeniami w historii galerii, układają…

Dowiedz się więcej »
+ Eksportuj wydarzenia
NIEZŁA SZTUKA © 2024. ALL RIGHTS RESERVED.