Skip to content Skip to footer
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

Łzy szczęścia

8 czerwca 202415 września 2024

Łzy szczęścia, wystawa, kolekcja, malarstwo, rzeźba, sztuka współczesna, niezła sztuka
Łzy szczęścia, wystawa, kolekcja, malarstwo, rzeźba, sztuka współczesna, niezła sztuka
Wystawa Łzy szczęścia

Dla kogo powstają wystawy? Czyje historie opowiadają, a kto nie jest w nich reprezentowany i czuje się w galerii sztuki nie na miejscu? Jaką rolę ma odgrywać ta instytucja dzisiaj i na jakie potrzeby ma odpowiadać?

Te pytania stały się punktem wyjścia dla koncepcji wystawy „Łzy szczęścia” – największej jak dotąd prezentacji kolekcji Zachęty. Kilkadziesiąt prac z ostatnich dekad, w tym dzieła kluczowe dla polskiej historii sztuki, a także związane z przełomowymi wydarzeniami w historii galerii, układają się w opowieść o emocjach, jakie dzieła te budziły kiedyś i jakie budzą dzisiaj. Niektóre z nich wywoływały skandale, ponieważ poruszały tematy tabu, jak choroba, starość czy niepełnosprawność. Z jakim odbiorem spotykają się dziś?

Magdalena Abakanowicz, La Seur, wystawa, materiał, tkanina, niezła sztuka, sztuka współczesna
Magdalena Abakanowicz, La Seur | 1979

Wybrane prace i ich współczesne interpretacje oraz aktualne komentarze zarówno osób artystycznych, jak i publiczności odzwierciedlają zmiany wrażliwości społecznej, które dokonały na przestrzeni tych lat. Pokazują też ważną rolę sztuki współczesnej i instytucji kultury w procesie odzyskiwania głosu przez grupy społeczne systemowo go pozbawiane.

Wystawa pomyślana jest jako przestrzeń, w której równie ważną rolę jak prezentowane prace odgrywają aktywność publiczności i program performatywny. Zaproszeni artyści i artystki poprzez swoje działania wchodzą w dialog z wybranymi dziełami i wskazują na możliwość alternatywnego zwiedzania galerii. Program performatywny, podobnie jak choreografia wystawy, uwzględnia różne sposoby funkcjonowania w świecie i wrażliwość publiczności. Zachęca także do cielesnego doświadczania dzieł sztuki.

Teresa Tyszkiewicz, Szpilka - Pismo, wystawa, sztuka współczesna, tkanina, materiał, niezła sztuka
Teresa Tyszkiewicz, Szpilka – Pismo | 1988

Dzieła z kolekcji: Magdalena Abakanowicz, Azorro, Wojciech Bąkowski, Przemek Branas, Olaf Brzeski, Oskar Dawicki, Aneta Grzeszykowska, Zuzanna Janin, Katarzyna Józefowicz, Katarzyna Kozyra, Zofia Kulik, Zbigniew Libera, Goshka Macuga, Jacek Malinowski, Maria Pinińska-Bereś, Joanna Piotrowska, Agnieszka Polska, Mariola Przyjemska, Joanna Rajkowska, Erna Rosenstein, Paweł Sakowicz, Jadwiga Sawicka, Sędzia Główny, Mikołaj Smoczyński, Monika Sosnowska, Jonasz Stern, Alina Szapocznikow, Iza Tarasewicz, Teresa Tyszkiewicz, Piotr Uklański, Krzysztof Wodiczko, Julita Wójcik, Monika Zawadzki, Liliana Zeic, Artur Żmijewski

Zespół kuratorski: Maria Brewińska, Michał Jachuła, Katarzyna Kołodziej-Podsiadło, Joanna Kordjak

Szczegóły

Początek:
8 czerwca 2024
Koniec:
15 września 2024
Kategoria Wydarzenie:
Witryna internetowa:
https://zacheta.art.pl/pl/wystawy/lzy-szczescia

Miejsce wydarzenia

Zachęta. Narodowa Galeria Sztuki
pl. Małachowskiego 3
Warszawa, 00-916 Polska
+ Google Map
Telefon:
22 556 96 00
Witryna internetowa:
https://zacheta.art.pl/pl
NIEZŁA SZTUKA © 2024. ALL RIGHTS RESERVED.