Skip to content Skip to footer
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

Arkadius. Wielkie namiętności. Konfrontacje

9 czerwca 202427 lipca 2024

Arkadius. Wielkie namiętności. Konfrontacje, wystawa, ubiór, tekstylia, moda, niezła sztuka
Arkadius. Wielkie namiętności. Konfrontacje, wystawa, ubiór, tekstylia, moda, niezła sztuka
Wystawa Arkadius. Wielkie namiętności. Konfrontacje

To pierwsza na świecie ekspozycja podsumowująca twórczość Arkadiusza Weremczuka – najsłynniejszego polskiego projektanta.

Na wystawie zobaczymy obiekty reprezentujące 14 kolekcji Arkadiusa, które znajdują się w zbiorach muzeum. Kreacje projektanta będą punktem wyjścia do fascynującej opowieści o chłopaku z małej miejscowości na Lubelszczyźnie, który trafia najpierw do londyńskiej Central Saint Martins – uczelni z prestiżowym wydziałem mody, następnie odbywa staż u Alexandra McQueena, a chwilę później zostaje okrzyknięty ekstrawaganckim, ekscentrycznym i nieziemsko utalentowanym artystą. Wkrótce Arkadius ubiera gwiazdy m.in. Janet Jackson, Christinę Aguilerę, Björk, Boya George’a, Brada Pitta, a w Polsce Kayah, Reni Jusis czy Korę. Otwiera butiki w Londynie i w Warszawie. A na listach najważniejszych projektantów sąsiaduje z McQueenem, Stellą McCartney czy Vivienne Westwood. Rozpisują się o nim wpływowe magazyny mody, a jego kolekcje pokazują znane światowe muzea.
A dziesięć lat później Arkadius znika…

Wystawa opowie o wielkim sukcesie, sławie i uznaniu, ale też o zazdrości i kontrowersjach, które wzbudzał projektant. Zobaczymy jego najgłośniejsze, przełomowe kolekcje, m.in: pacyfistyczny manifest United States of Mind, odwołującą się do polskiej ludowości Paulinę czy zachwycającą kunsztowną formą Virgin Mary Wears The Trousers.

Ubiory Arkadiusa i towarzyszące im akcesoria zostaną skonfrontowane z pracami wybitnych współczesnych artystów: Zuzy Golińskiej, Łukasza Stokłosy, Sebulca, Radka Anais Laró i Ewy Marii Wacherlohn.

Patron medialny wystawy: VOGUE POLSKA.

Szczegóły

Początek:
9 czerwca 2024
Koniec:
27 lipca 2024
Kategoria Wydarzenie:
Witryna internetowa:
https://cmwl.pl/public/informacje/arkadius-wielkie-namietnosci-konfrontacje,334

Miejsce wydarzenia

Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi
Piotrkowska 282
Łódź, 93-034 Polska
+ Google Map
Witryna internetowa:
www.cmwl.pl
NIEZŁA SZTUKA © 2024. ALL RIGHTS RESERVED.