Skip to content Skip to footer
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

ZaŚwiaty. Malarstwo. Rysunek. Fotografia. Rzeźba

13 czerwca 202414 lipca 2024

ZaŚwiaty. Malarstwo. Rysunek. Fotografia. Rzeźba, wystawa, sztuka współczesna, malarstwo, rzeźba, grafika, fotografia, niezła sztuka
ZaŚwiaty. Malarstwo. Rysunek. Fotografia. Rzeźba, wystawa, sztuka współczesna, malarstwo, rzeźba, grafika, fotografia, niezła sztuka
Wystawa ZaŚwiaty. Malarstwo. Rysunek. Fotografia. Rzeźba

Od 13 czerwca br. zapraszamy na wystawę malarstwa, rzeźby, rysunku i fotografii „ZaŚwiaty” organizowaną przez kolektyw Ciemna Strona Sztuki. Strona www o tej samej nazwie powstała w 2012 roku, skupiając się na wyszukiwaniu i promocji artystów, zwłaszcza polskich, a także organizacji wydarzeń kulturalnych. Ideowo za nazwą strony stoją motywy towarzyszące w sztukach pięknych od wieków, a powstające w cieniu głównych nurtów artystycznych, a historycznie to częstokroć najlepsze dokonania artystów, bo powstawały by poruszać, oparta często na skrajnych emocjach lub wywołujące takie u odbiorcy.

W 2016 r. równolegle powstaje grupa internetowa pod tą samą nazwą, która stopniowo przekształca się w realny projekt artystyczny skupiający twórców o podobnej wrażliwości i estetyce, tworzących według wspólnych założeń. Razem z grupą zorganizowanych zostało do tej pory 18 wystaw, w tym 15 zbiorowych, w kilku miastach Polski (Katowice, Kraków, Wrocław, Gdańsk, Toruń, Łódź, Czeladź, Oleśnica) oraz kilkanaście wydarzeń, w tym promujących muzykę i poezję. Wcześniejsze cykle to: Koty z Marsa, Dwoistość Świata, Triangulum oraz Melancholia-Samotność-Tajemnica-Milczenie, które cieszyły się dużym zainteresowaniem i były odbierane pozytywnie przez publiczność.

To piąta edycja wystaw osób związanych z portalem Ciemna Strona Sztuki. Wystawa opiera się na przewijającym się przez historię sztuki motywie Zaświatów, który stał się jednym z głównych składowych i rozpoznawalnych założeń romantyzmu i symbolizmu, podobnie jak sny, marzenia otwierające drogę do kreowania innych, nierealnych światów, tak też wyrastające z nich wizje zaświatów, stanowią wrota do innego wymiaru, sięgającn do obszarów odległych i niedostępnych, a za sprawą wolnej wyobraźni kojarzyć z sobą to, co w empirycznym doznawaniu jest od siebie bardzo odległe, czyli przestawienie świata za pomocą uczuć, intuicji, wyobraźni powiązanych z mistycyzmem.

Jest to piąty cykl wystaw, a liczba pięć jest liczbą człowieka, bo wszystko, co dotyczy człowieka oparte jest na niej – posługujemy się pięcioma zmysłami, mamy po pięć palców u każdej ręki i nogi oraz odczuwamy pięć smaków; człowiek, stojąc na rozstawionych nogach z rozłożonymi rękami tworzy zarys gwiazdy pięcioramiennej: pentagram – symbolizujący doskonałość oraz ochronę przed złem. Romantycy zwracali szczególną uwagę na życie wewnętrzne człowieka – duchowość, uczucia, emocje, a również na odrębność jednostki ludzkiej, jej odmienność i indywidualność, gdzie dominowało uczucia nad rozumem, metodą poznania świata stał się nie empiryzm, ale sztuka, co jest też głównym wytycznym osób, które będą prezentować swoje prace na wystawie.

Ideą wystaw jest aby kilkanaście osób stworzyło swoją wizję tematu w dowolnej technice, a jej temat dawał równocześnie swobodę twórczą. Wśród autorów są zarówno osoby tworzące już od wielu lat, jak i młode, które dopiero rozpoczynają swoją drogę artystyczną, ale łączy wszystkich estetyka prac i zawarta w nich emocjonalność. Jak temat „ZaŚwiatów” został przedstawiony na pracach, i które z motywów zostały zawarte lub ukryte przez autorów trzeba zobaczyć na żywo na wystawie, na którą serdecznie zapraszamy.

W wystawie udział biorą: Anna Pietruś-Bral, Joanna Sztyrak, Katarzyna Spychalska, Katarzyna Wieczorek, Diana Żarów, Monika Krzymińska-Śluborska, Pamela Jaworska, Paulina Wiewióra, Justyna Koziczak, Małgorzata Bańkowska, Paulina Nadia Weremczuk/ Dominik Kuryga, Igor Panchuk, Paweł Sadowski, Łukasz Milak-Kalinowski, Jacek Szleszyński, Wojtek Malicki, Grzegorz Rombel, Piotr Małysz, Zbigniew Oporski, Sebastian Moń, Arkadiusz Danovski, Mateusz Tokarski, Piotr Baćko, Krzysztof Polaczenko, Krzysztof Płonka, Grzegorz Kochaniec, Rafał Krzemiński, Marcin Michalewicz, Krzysztof Iwin, Piotr Kiełbiński, Rafał Hader, Paweł Miksiewicz, Sławomir Podolski, Krzysztof Schodowski, Janusz Langer, Michał Piotr Barfrog, Tomasz Bartosik – kurator wystawy.

Wernisaż: 13 czerwca 2024 r., godz.18:00
Kurator: Tomasz Bartosik

Szczegóły

Początek:
13 czerwca 2024
Koniec:
14 lipca 2024
Kategoria Wydarzenie:
Witryna internetowa:
http://galeria-elektrownia.czeladz.pl/2024/05/28/zaswiaty-malarstwo-rysunek-fotografia-rzezba/

Miejsce wydarzenia

Galeria Sztuki Współczesnej Elektrownia w Czeladzi
ul. Dehnelów 45
Czeladź, 41-250 Polska
+ Google Map
Telefon:
32 263 00 88
Witryna internetowa:
http://galeria-elektrownia.czeladz.pl/
NIEZŁA SZTUKA © 2024. ALL RIGHTS RESERVED.