Skip to content Skip to footer
Ładowanie Wydarzenia

← Back to Wydarzenia

Zamek Królewski w Warszawie

Zamek Królewski w Warszawie
+ Google Map
Plac Zamkowy 4
Warszawa, 00-277 Polska
+48 22 35 55 170 https://www.zamek-krolewski.pl/

Dawna rezydencja królów Polski i siedziba Sejmu. Muzeum wnętrz, ośrodek edukacji oraz miejsce uroczystości państwowych i międzynarodowych. Zburzony w 1944 r., Zamek od podstaw został odbudowany w latach 1971-1984, głównie ze składek społecznych. Odtworzone wnętrza, nawiązujące do okresu ostatniego króla Polski, Stanisława Augusta, przypominają ważne dla historii Polski wydarzenia i prezentują dzieła najwyższej klasy artystycznej.

Bogato urządzone wnętrza odwołują się do czasów ostatniego króla Polski – Stanisława Augusta. Jego Apartament wiernie oddaje tak atmosferę epoki, jak i wyrafinowany gust artystyczny tego władcy. Zwiedzających niewątpliwie zachwyci Sala Wielka, Rycerska, Tronowa, a koneserów malarstwa najwyższej klasy – zatrzyma niezwykła Sala Canaletta oraz Galeria Malarstwa Rzeźby i Sztuki Zdobniczej z perłą naszej kolekcji – obrazami Rembrandta.

Najbogatszych treści historycznych dostarczą sale sejmowe, z Salą Senatorską – miejscem uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Burzliwa historia budowli ściśle splata się z tragicznymi losami naszego kraju, ale – jednocześnie obrazuje siłę i niezłomność Polaków, dla których Zamek warszawski zawsze był symbolem suwerenności i niepodległości.

Wielokrotnie w przeszłości rabowany i grabiony – czy to podczas tzw. potopu szwedzkiego, zaborów, czy ostatniej wojny, kiedy to został zamieniony w ruinę, odzyskiwał dawną świetność dzięki szacunkowi do pamięci historycznej, talentowi i pracy wielu osób.

Choć długo zwlekano z powojenną odbudową, ostatecznie podjęta w 1971 roku decyzja powołała do życia na nowo Zamek w 1984 roku, a skalę ludzkiej ofiarności obrazuje fakt wykorzystania do 1980 roku wyłącznie składek społecznych.

W kolejnych latach sukcesywnie przywracano do życia otoczenie rezydencji królewskiej. W 2009 r. po generalnym remoncie udostępniono Arkady Kubickiego, nową przestrzeń kulturalną na mapie Warszawy, w 2011 r. zrekonstruowano Apartament księcia Józefa Poniatowskiego w Pałacu Pod Blachą, w 2013 – elewacji wschodniej Zamku nadano wygląd znany z obrazów Canaletta, w 2015 – odtworzono Ogród Górny, a w 2019 – Ogród Dolny, którego udostępnienie należy uznać za zakończenie rekonstrukcji zamkowego kompleksu.

  • Nie znaleziono żadnych wyników.
NIEZŁA SZTUKA © 2024. ALL RIGHTS RESERVED.