Skip to content Skip to footer
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

15 x Kobieta w Zakopanem

20 czerwca 202331 sierpnia 2023

15 x kobieta w Zakopanem, wystawa, Miejska Galeria Sztuki w Zakopanem, niezła sztuka
15 x Kobieta w Zakopanem, wystawa, kobiety, niezła sztuka
Wystawa 15 x Kobieta w Zakopanem

Zakopiańskie Centrum Kultury – Miejska Galeria Sztuki im. Wł. hr. Zamoyskiego zaprasza na wystawę „15 x Kobieta w Zakopanem”. Autorski projekt wystawienniczy Lidii Rosińskiej-Podleśny jest opowieścią o kilkunastu nietuzinkowych kobietach, które swoim życiem, działalnością na stałe wpisały się w historię Zakopanego. Mimo, iż reprezentowały różnorodne profesje, pochodziły ze zróżnicowanych środowisk, jak również żadna z nich nie urodziła się w Zakopanem, łączy je fakt, że w swoim życiu, prywatnie i zawodowo, aktywnie działały na rzecz społeczności mieszkańców Podhala.

Malarki, tancerki, aktorki, pisarki, taterniczki, muzyczki, kolekcjonerki, przyrodniczki. Niezwykle ambitne, pracowite co miało niebagatelny wpływ na ich rozwój osobisty. Na terenie Zakopanego były prekursorkami wielu przedsięwzięć: edukowały młodzież, przyczyniły się do budowania szkół, kościołów, współtworzyły środowisko artystyczne, wspinały się, wytyczały nowe szlaki, rozsławiały piękno Tatr i tutejszy folklor… Spoglądając na listę nazwisk kobiet, które będą prezentowane na wystawie, każda z nich jawi się nam jako znacząca część historii polskiej i światowej. Jadwiga Zamoyska, Lucyna Ćwierczakiewiczowa, Maria Steczkowska, Helena Modrzejewska, Róża Krasińska Raczyńska, Maria Buttowt Andrzejkowicz, Bronisława Kondratowiczowa, Natalia Janotha, Maria Zamoyska, Rita Sacchetto, Zofia Stryjeńska, Wanda Gentil Tippenhauer, Zofia Radwańska Paryska, Maria Bujakowa, Aniela Pawlikowska.

Prezentowane na wystawie dzieła sztuki, eksponaty i archiwa pochodzą ze zbiorów: MT, TPN, PAN Biblioteki Kórnickiej, UMZ, MN Ziemi Przemyskiej, Muzeum Chopina, Muzeum Literatury, Muzeum J. Malczewskiego, Muzeum J. Kasprowicza, Muzeum A. Zamoyskiego, Księżówki, Zgromadzenia ZSSNMPN oraz osób prywatnych.

Kuratorka: Lidia Rosińska-Podleśny (MGS)
Współpraca: Renata Kowalska (TPN)
Organizatorzy: Miasto Zakopane, Zakopiańskie Centrum Kultury, Miejska Galeria Sztuki im. Wł. hr. Zamoyskiego

Szczegóły

Początek:
20 czerwca 2023
Koniec:
31 sierpnia 2023
Wydarzenie Tagi:
Witryna internetowa:
http://galeria.zakopane.pl/index.php?p=news&s=682&lang=pl

Miejsce wydarzenia

Miejska Galeria Sztuki im. Władysława hr. Zamoyskiego w Zakopanem
ul. Krupówki 41
Zakopane, 34-500 Polska
+ Google Map
Telefon:
+48 18 201 27 92
Witryna internetowa:
http://galeria.zakopane.pl
NIEZŁA SZTUKA © 2024. ALL RIGHTS RESERVED.