Skip to content Skip to footer
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Matejko. Malarz i historia

23 czerwca 20237 stycznia 2024

Matejko. Malarz i historia, wystawa, malarstwo, sztuka polska, niezła sztuka
Matejko. Malarz i historia, wystawa, malarstwo, sztuka polska, niezła sztuka
Wystawa Matejko. Malarz i historia

Wśród malarzy polskich nie ma chyba powszechniej znanego artysty niż Jan Matejko. Jego obrazy towarzyszą kolejnym pokoleniom Polek i Polaków, przynajmniej od rozpoczęcia przez nich edukacji historycznej, choć wtedy jedynie w postaci reprodukcji.

Nie będzie przesady w stwierdzeniu, że twórczość Matejki ukształtowała wyobrażenia o najsłynniejszych wydarzeniach z historii narodu polskiego. „Bitwa pod Grunwaldem” tego artysty jest najmocniej wpisanym we wspólną świadomość polskim obrazem.

Jan Matejko, Bolesław Chrobry, wystawa, niezła sztuka
Jan Matejko, Bolesław Chrobry przy Złotej Bramie w Kijowie | 1884, fot. materiały prasowe

Jan Matejko jednak nie tylko opowiadał o polskich, w większości, dziejach, ale czynił to w sposób, który zdumiewał widzów zarówno w Krakowie czy Warszawie, jak i w Wiedniu czy Paryżu. „Skarga” i „Rejtan” witane były w stolicy Francji jako znak odrodzenia wielkiego malarstwa historycznego, które w drugiej połowie XIX w. przechodziło niewątpliwy kryzys. Ale twórczość Matejki bynajmniej nie była jedynie odnowieniem dawnych, choćby najświetniejszych formuł, lecz propozycją nowej, autorskiej koncepcji obrazowana „dziejowego wypadku”, tworzącej opowieść, w której także i dzisiaj możemy się przeglądać, kiedy pytamy „skąd nasz ród”, dlaczego trwamy jako wspólnota już ponad tysiąc lat, a także dostrzegając i starając się zrozumieć zjawiska dla tego trwania niebezpieczne.

Wystawa „Matejko. Malarz i historia” przybliży to fascynujące oblicze sztuki krakowskiego artysty, prezentując zarówno wspomniane obrazy wielkiego cyklu historycznego, jak i dziesiątki prac mniejszych formatem, ale doniosłych treścią (w tym pochodzących ze zbiorów prywatnych oraz zagranicznych), a także szkice i rekwizyty wykorzystywane w procesie twórczym – w sumie ponad trzysta dzieł ukazujących bogactwo tych dokonań. Przypomni także o społecznych zasługach Matejki, gromadząc liczne świadectwa wdzięczności i uznania kierowane na jego ręce.

Kurator: Prof. UAM dr. hab. Michał Haake
Aranżacja wystawy: Magdalena Paleczny
Koordynator: Olga Pawlak

Szczegóły

Początek:
23 czerwca 2023
Koniec:
7 stycznia 2024
Kategoria Wydarzenie:
Wydarzenie Tagi:
Witryna internetowa:
https://mnk.pl/wystawy/matejko-malarz-i-historia

Miejsce wydarzenia

Muzeum Narodowe w Krakowie | Gmach główny
al. 3 Maja 1
Kraków, 30-062 Polska
+ Google Map
Telefon:
+48 12 433 56 00
Witryna internetowa:
http://mnk.pl
NIEZŁA SZTUKA © 2024. ALL RIGHTS RESERVED.