Skip to content Skip to footer
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

17. Międzynarodowe Triennale Małe Formy Grafiki Polska w Łodzi

22 października 202031 stycznia 2021

17. Międzynarodowe Triennale Małe Formy Grafiki Polska – Łódź 2020

Wernisaż: 22 października 2020 r.
Miejska Galeria Sztuki w Łodzi |
Galeria Willa
Wystawa czynna do: 31 stycznia 2021 r.
Kurator: Dariusz Leśnikowski

*   *    *    *

W dniu 22 października o godz. 19.30 w Ośrodku Propagandy Sztuki w Parku im. H. Sienkiewicza odbędzie się również tradycyjna aukcja małych form graficznych. 


Międzynarodowa wystawa i konkurs Małe Formy Grafiki, Polska – Łódź odbywa się od 1979 roku. Pomysł międzynarodowej wystawy prezentującej miniaturę graficzną zrodził się w środowisku łódzkich bibliofilów i grafików skupionych w Łódzkim Towarzystwie Przyjaciół Książki. Inicjatorami wystawy byli: wieloletni Przewodniczący Towarzystwa Michał Kuna i prof. Grzegorz Matuszak. Początkowo impreza odbywała się w cyklu dwuletnim, od 1996 roku ma charakter triennale. Od 40 lat stanowi wielkie święto grafiki warsztatowej. Jest jedną z najstarszych imprez cyklicznych na świecie poświęconych tej dyscyplinie sztuki i największą międzynarodową prezentacją grafiki warsztatowej w Łodzi.

fot. materiały organizatora
fot. materiały organizatora

Łódzki przegląd miniatury graficznej stał się, obok Międzynarodowego Triennale Grafiki w Krakowie, ważnym miejscem prezentacji dokonań artystycznych we współczesnej grafice polskiej i światowej. Wystawa cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem, w wystawach uczestniczyli już artyści z ponad 70 państw.

W 2020 roku, podobnie jak w poprzednich latach, na główną wystawę zostały zakwalifikowane odbitki z płyt graficznych o formacie 12 x 15 cm, wykonane w tzw. „technikach szlachetnych”. Podczas każdej edycji konkursu dziesięciu artystów jest wyróżnianych Medalem Honorowym.

Dzięki organizacji 16 dotychczasowych edycji Triennale w latach 1979-2017 Miejska Galeria Sztuki w Łodzi zgromadziła kolekcję miniatur graficznych liczącą 12 860 prac.
Otwarciu Triennale zawsze towarzyszy, ciesząca się dużym zainteresowaniem ze strony miłośników i kolekcjonerów, aukcja miniatur graficznych polskich uczestników konkursu.

Na tegoroczne Triennale swoje prace nadesłało 504 uczestników z 50 państw.

Międzynarodowe Jury w składzie: Majla Zeneli, Jaroslav Kachmar, Marek Basiul, Dariusz Kaca i Dariusz Leśnikowski wybrało 828 grafik 303 artystów do prezentacji podczas wystawy głównej.

Szczegóły

Początek:
22 października 2020
Koniec:
31 stycznia 2021
Witryna internetowa:
http://www.mgslodz.pl/wystawy/-423.html

Miejsce wydarzenia

Miejska Galeria Sztuki w Łodzi | Galeria Willa
ul. Wólczańska 31
Łódź, 90-607 Polska
+ Google Map
Witryna internetowa:
http://mgslodz.pl/
NIEZŁA SZTUKA © 2024. ALL RIGHTS RESERVED.