Skip to content Skip to footer
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

August Zamoyski. Myśleć w kamieniu

18 października 202013 listopada 2020

August Zamoyski.
Myśleć w kamieniu

Wernisaż: 18 października 2020 r.
Muzeum Narodowe w Poznaniu
Wystawa czynna do: 13 grudnia 2020 r.
Kuratorzy: dr Anna Lipa, dr Agnieszka Skalska

Prezentowana w Muzeum Narodowym w Poznaniu wystawa jest drugą odsłoną wielkiej monografii Augusta Zamoyskiego, którą w 50 rocznicę śmierci artysty można było oglądać w Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie. Ekspozycja ta jest esejem wizualnym, ukazującym twórczość i bogate życie artysty nie tylko poprzez jego dzieła rzeźbiarskie, ale także ogromną spuściznę archiwalną, zawierającą fotografie, unikalne filmy, notatki, korespondencję, szkicowniki. Bogactwo tych środków przekazu oddaje fenomen artysty, postaci barwnej i wielowymiarowej: arystokraty z urodzenia, romantycznego buntownika, który rezygnuje z tytułów w imię miłości i sztuki, zapalonego sportowca, obieżyświata, poligloty, melomana, teoretyka i filozofa sztuki, człowieka ceniącego prawdziwe rzemiosło, nauczyciela, przyjaciela wybitnych artystów i pisarzy.

fot. materiały organizatora
fot. materiały organizatora

Zamoyski był jednym z najważniejszych polskich rzeźbiarzy XX w. Urodził się 28 czerwca 1893 r. Już w dzieciństwie, które spędził w rodzinnym majątku Jabłoń na Lubelszczyźnie, zajmował się sztuką. Po ukończeniu warszawskiego gimnazjum studiował prawo, filozofię, a następnie leśnictwo i rolnictwo. Awangardowe początki jego twórczości wiążą się głównie z poznańską ekspresjonistyczną grupą Bunt. W Zakopanem, do którego trafił w 1918 r., powstają jego formistyczne dzieła. Okres paryski, trwający od połowy lat 20. do roku 1940, przyniósł fascynację naturą, realizmem, twardymi materiałami. Podczas pobytu w Brazylii był nauczycielem rzeźbiarstwa, ale także zajmował się hodowlą bydła. W 1955 r. wrócił do Paryża, a następnie osiadł w Saint-Clar-de Rivière pod Tuluzą. Tam powstały jego ostatnie rzeźby, poświęcone tematom religijnym. Zmarł 19 maja 1970 r.

Poznańska edycja wystawy August Zamoyski. Myśleć w kamieniu jest współorganizowana przez Muzeum Narodowe w Poznaniu i Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie we współpracy z Muzeum Narodowym w Warszawie w ramach PROJEKTU ZAMOYSKI 2017–2021. Została sfinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Szczegóły

Początek:
18 października 2020
Koniec:
13 listopada 2020
Witryna internetowa:
https://mnp.art.pl/wydarzenia_i_wystawy/august-zamoyski-myslec-w-kamieniu/

Miejsce wydarzenia

Muzeum Narodowe w Poznaniu
Aleje Marcinkowskiego 9
Poznań, 61-745 Polska
+ Google Map
Telefon:
+48 61 85 68 000
Witryna internetowa:
http://www.mnp.art.pl
NIEZŁA SZTUKA © 2024. ALL RIGHTS RESERVED.